Návrat na hlavní stranu
A-monitor magazinek pro mladší
Změna kódování
RUBRIKY:
Kaktus
Kultura
Relax
Zvířata
Bydlení
Technika
Děti
ODKAZY:
AMONITOR
ASTERIX
BABOČKA
BONUSWEB FOGLAR
MAJÁKY
MOZAIKA

Starší články najdete kliknutím na odkaz v pravém sloupci.


Virtuální oddíl informatiky

V období konce loňského školního roku vznikl na Internetu Virtuální oddíl informatiky pro děti. Tento oddíl virtuálně sdružuje své členy a má zatím dva hlavní úkoly. Informovat děti o bezpečnosti na Internetu, tedy o tom, co na Internetu nemají nikdy dělat a proč. Druhým úkolem je, naučit děti využívat Internet k reálnému zaplnění svého volného času. Ne tedy jenom hrát na něm hry a chatovat.
Na stránkách virtuálního oddílu najdete i zajímavé stránky, které vás dovedou na stránky, kde se můžete pobavit, ale i na stránky, kde najdete poučení. Rozcestník není příliš rozsáhlý, protože podobnou aktivitu má Informační centrum oddílů a klubů (ICOK) ve svém dalším projektu, kterým je Informační centrum dětí a mládeže, o kterém se ještě někdy samostatně zmíním.
Virtuální oddíl plánuje pořádat srazy, na kterých se budou moct bezpečně setkat děti, které se znají z různých chatů. Takové setkání s kamarádem z Internetu může být totiž nebezpečené, protože ten, s kým si v chatu povídáte, může být úplně někdo jiný a když se s vámi potom někde o samotě sejde, nemusí mít zrovna nejlepší úmysly. Takto se se svým kamarádem setkáte bezpečně na srazu Virtuálního oddílu informatiky, kde budou bdít nad vaší bezpečností vedoucí. Navíc srazy budou mít i zajímavé programy.
Pokud se chcete stát členy Virtuálního oddílu informatiky, pak máte na výběr z dvou možností - buď být platícími členy, čímž budete i členy ICOK a zaplatíte za rok 24,-- Kč. Vyplníte formulář a zpátky vám emailem jako příloha přijde přihláška, kterou si doma vytisknete, vyplníte, podepíšete vy i vaši rodiče a poštou pošlete na uvedenou adresu. Potom vám přijde poštou složenka na úhradu členského příspěvku.
Druhá možnost je členství virtuální, kdy neplatíte členské příspěvky a nejste členy ICOK. V tom případě se přihlásíte pouze přes formulář. Rozdíl je v tom, že placení členové mají větší výhody, což je myslím pochopitelné. Koho to zajímá podrobně, tak se to dočte na stránkách Virtuálního oddílu informatiky.
No a poslední třetí možností je stránky Virtuálního oddílu informatiky jenom navštěvovat. Dozvíte se zde o některých akcích, kterých se můžete také zúčastnit. Většina jich bude veřejně přístupná. Samozřejmě ale při omezené kapacitě účastníků budou upřednostněni členi. Mimo to se připravuje oddílová část stránek, na kterou nebudou mít nečlenové přístup. Takže vám mohu doporučit minimálně virtuální neplacené členství. Pokud se budete chtít účastnit více akcí, vyplatí se vám placené členství.
příspěvek zaslal Martin Fencl


Dětská seznamka na Internetu

Informační centrum oddílů a klubů, provozuje už asi čtvrt roku stránky dětské seznamky. Děti si sem mohou dát bezplatně stručný seznamovací inzerát s emailovou adresou. Stránky Dětské seznamky jsou rozděleny do jednotlivých stránek podle toho, kdo se s kým chce seznámit. Nabídku si sem může dát každý, komu ještě není 18 let. Je celkem 6 kategorií pro kamarádství po Internetu, podle toho s kým se kdo chce kamarádit - jestli kluk s holkou nebo klukem a nebo holka s klukem nebo holkou. Ve stručném inzerátu děti uvádějí své jméno nebo přezdívku, svůj věk, své zájmy a svoji emailovou adresu. Z bezpečnostních důvodů je vyloučeno uvádění poštovní adresy.
      Před necelým měsícem byly přidány ještě tři rubriky. Dvě jsou pro víc než kamarádství, tedy pro ty, kterým už bylo patnáct a chtějí zkusit nějaký vážnější vztah. Tady může kluk shánět děvče a obráceně děvče kluka. V třetí speciální rubrice pak je možno shánět kamarády pro speciální zájmy. Já třeba hledám někoho, kdo by se mnou přes Internet hrál šachy. Můžou se tu ale kamarádit i sběratelé, časopisy zde můžou hledat nové redaktory, oddíly, kroužka a kluby zase nové členy.
Dětská seznamka dále obsahuje několik zásad bezpečnosti, které by měly děti dodržovat. Kdo chce, může si do svého inzerátu dát ještě odkaz na svoji osobní stránku, pokud ji má. Jinak osobní stránky jsou ještě samostatně na samostatné podstránce. Dětská seznamka obsahuje i odkazy na zajímavé stránky.
     Dětskou seznamku vám mohu doporučit minimálně aspoň k nahlédnutí, případně si tam můžete i podat seznamovací inzerát. Někteří moji kamarádi se už takhle seznámili a dopisují si pomocí emailů s novými kamarády.

příspěvek zaslal Martin Fencl


TRANSPORT TYCOON

Strategická hra Transport Tycoon je od tvůrce počítačových her Chrise Sawyera a patří mezi početnou rodinu tycoonů. Ti, kteří ji neznají, /těch asi nebude moc :-) / asi zklamu, nejde o žádnou strategickou "pecku", ale o budování funkceschopného dopravního podniku. Na výběr máte jak z autobusové, přes železniční a lodní až po leteckou síť. Můžete jak převážet lidi, tak i suroviny. Inteligence (či AI jak chcete) počítačem řízených firem je na výši. Grafika je na dobu svého vzniku dobrá a zvuk nápodobně. A z toho všeho vychází i dnes kvalitní hra. Transport Tycoon si můžete zadarmo stáhnout na http://www.mujweb.cz/pocitace/tycoon/index.htm.

DanUž i u nás začali hopkat japonští mrňousové - Pokémoni. Na Game Boyi už se chvíli hrají, teď ale přichází sběratalské karty, karty se stejnými pravidly jako např. Magic. Ty by měly už být v prodeji.

Na 28.8. se chystá premiéra prvního dílu videokazet - Chci tebe Pikachu. Další by měly následovat v září a listopadu. Každá v délce 80 min.

Pravidla her a něco o karetních sadách se dozvíte na stránce: http://www.blackfire.cz/pokemon/index.htm


Protože počasí není nic moc, budete možná víc doma a tak tu jsou dva videotipy pro menší i pro ty skorodospěláky a tip na filmovou premiéru:

Dlouho utajovaný projekt studia Walta Disneye Fantazie 2000 konečně přichází do kin. Skládá se z několika příběhů, v jednom se setkáte s typickými disneyovskými postavičkami, ostatní jsou zcela nové, vytvořené různými animačními technikami. Doplňuje je hudba, která má také reprezentovat tisíciletí.

Animovaný film Železný obr vypráví o přátelství malého kluka Nogarta a vesmírného obra. Jestliže má Nogartova máma starosti s tím, jak je oba uživí, nebude to nic proti Nogartovým strarostem s tím, jak uživit nového kamaráda, který se živí jenom kovem.

Jak jsem balil učitelku bude bavit spíš ty větší. Teeneger Max je určitě nejhorší žák na škole. Asi je to tím, že mu na ni, díky spoustě zájmů, nezbývá čas. To platí jen do doby, než se zamiluje do nové učitelky. Není sám. Zvolí si učitelka jeho nebo bohatého papínka jeho dvou spolužáků? V hravních rolích amerického filmu budou o zájem učitelky-O.Williams soutěžit J.Schwartzman jako Max a B.Murray jako bohatý průmyslník.


Magazín eKamarád - časopis pro děti i dospělé

Od soboty 25. června začal vycházet nový www magazín eKamarád . Magazín se věnuje volnému času dětí a mládeže a je určen dětem, jejich rodičům a vedoucím dětských kolektivů. Články, kterých zde poměrně rychle přibývá, jsou členěny do velkého množství rubrik.

Magazín vydává Sdružení klubů správných kamarádů ČR , které jej však nevydává pouze pro svou potřebu. Na vydávání magazínu spolupracuje Informační centrum oddílů a klubů , o kterém sem se již zmiňoval v článku o internet studiu pro děti. Obě tyto organizace jsou sdruženími dětí a mládeže, takže mají k této problematice blízko. Na vydávání magazínu se podílí ještě Nadace Kamarádi, která podporuje volný čas dětí a mládeže.

Redakce magazínu má v současné době zhruba deset členů a skládá se z vedoucích dětských kolektivů a z dětí. Každou rubriku magazínu má na starosti některý člen redakce, přičemž psát může do libovolných rubrik. Magazín shání další dopisovatele. Protože ho však vydává občanské sdružení pro neziskové účely, nejsou příspěvky honorovány. To vše se lze dočíst v levé liště pod 'Hledáme autory'.

Mezi zatím nejzaplněnější rubriky patří 'Zajímavé nabídky', kde je nabízeno nejrůznější zajímavé zboží - např. stany, sportovní potřeby, ale i levné kancelářské potřeby. V rubrice 'Zajímavé stránky' se zatím můžete dočíst o dětských webech Majáky a Alík a o dětském www časopisu Zavináč. V rubrice 'Volný čas' je krátká reportáž z Bambiriády 2000 a ze Závodů kamarádské všestrannosti, které každoročně pořádá SKSK ČR. V rubrice 'Literatura' se zase představuje nedávno vyšlý Slovník českých autorů knih pro chlapce a dále internetovský román o partě kluků Mstitelé. V rubrice 'Sport' jsem se dočetl o turnaji ve stolním tenisu, který uspořádalo SKSK ČR pro děti z dětských domovů z celé ČR a o dalším turnaji ve stolním tenisu mezi dětmi ze dvou středisek SKSK ČR. V rubrice 'Charita' je třeba vyhlášení celostátně povolené sbírky a velmi zajímavá je i rubrika '1*'. V ní se píše o šikovných dětech, které něco dokázaly. První článek této rubriky je věnován střediskovému www časopisu Tulácký Bratříček, který si dělají úplně samy děti ze střediska. Ve výčtu rubrik bych ještě mohl pokračovat, ale myslím, že koho to bude zajímat, se tam podívá sám.

Abych se dozvěděl o magazínu něco víc, co se nedá vyčíst přímo z něj, požádal jsem o krátký rozhovor jeho šéfredaktora s současně webmastera Miloslava Fučka.

Jak často bude probíhat aktualizace eKamaráda? Počítá se s denní aktualizací?

S denní aktualizací se zatím nepočítá. Za prvé pro ni zatím není dost příspěvků, což se ale může velmi rychle změnit, ale hlavně údržba těchto stránek je poměrně časově náročná. Počítáme s aktualizací jednou až dvakrát týdně, podle počtu příspěvků.

Počítáte postupně s rozšiřováním magazínu o nové rubriky?

S novými rubrikami se počítá. Jde jenom o to, aby je někdo vymyslel a psal do nich články. V současné době hledáme autory. Chceme publikovat vše co souvisí s dětmi a volným časem. Nebráníme se ani školní tématice, pokud nepůjde o nějaké specializované články. K dětem patří výchova a její část se odehrává i ve škole.

Proč začalo SKSK ČR vydávat eKamaráda?
Důvodem bylo to, že máme na publikování dost témat, pro která jsme nenašli na Internetu vhodný časopis. Proto jsme se rozhodli takový časopis založit sami. Časopis je připraven na poměrně rozsáhlou kapacitu článků, které je možno v něm přehledně třídit. Část této kapacity, kterou SKSK ČR rozhodně samo plně nevyužije, jsme připraveni poskytnout ostatním. Bude-li o magazín zájem, je možnost časem jeho profesionalizace a častější aktualizace, třeba i denní.

Věřme, že počet čtenářů i dopisovatelů eEamaráda bude přibývat. Postupně pro čtenáře chystá různé novinky. Jeho čtenost je možno poznat s počítadla a svá počítadla mají i jednotlivé články, takže je možno i porovnávat čtenost jednotlivých článků. Možná je i reakce na jednotlivé články, i když nebude probíhat on-line, ale pouze off-line.

Zatím jsou v eKamarádovi nejčtenější články o zajímavých stránkách na Internetu. Vedoucích sem zatím chodí málo, protože články s touto tématikou jsou zatím čtené minimálně. Magazín je na Internetu ale zatím krátkou dobu a své čtenáře si teprv hledá. Doufejme, že mu v tom pomůže i tento článek.

Martin Fencl


Na dnešních dětských stránkách představujeme jednoho z nejmladších šéfredaktorů 12letého Dana, autora internetového časopisu

AMONITOR

Co Tě přivedlo na nápad založit pro své vrstevníky časopis?
Zkusit něco jinýho, přinést zábavu pro ostatní a vyzkoušet si jestli to dokážu, jestli to budou děti číst.

Řekneš nám o něm něco bližšího?
V červenci to bude rok, co časopis vzniknul. Vychází nepravidelně, zhruba 1-2x měsíčně, nejsou v něm vždycky aktuality, ale spíš se zaměřuju na to, co ještě neznají. Zaměření je co nejširší: nejrůznější články, sport, o zvířatech, hádanky a vtipy, recenze - především na hry, odkazy, zajímavosti.

Pro koho je určen?
Je zaměřený pro děti a mládež okolo mého věku, ale není to pevně určené.

Kdo se na výrobě časopisu ještě podílí a jaké máš plány s časopisem do budoucna?
O muzice ostatní informuje kamarádka Adéla, občas přispívá Michal Hamšík a další. S technickými problémy chodím za tátou.

Co by sis ve svém časopise přečetl nejdřív?
O hrách, vtipy a linky.

Jaké máš koníčky Ty?
Hraju tenis, mám rád basket, rád čtu, maluju v Paitbrushi, brouzdám po internetu a hraju hry, především strategie, adventury a textovky. Mám rád zvířata a přírodu. Doma mám kočku, psa a želvu.

Jaké jsou Tvoje osobní plány do budoucna?
Začátkem novýho školního roku začnu chodit na Gymnázium Nad Štolou.
Snažím se dát dohromady hru, ale sám to nezvládnu, potřeboval bych programátora, animátora a někoho, kdo by bstaral hudbu.

Chceš ještě něco říci čtenářům?
Doufám, že se Vám AMONITOR bude líbit a že bude dál přinášet kvalitní informace.
Obrázky k těmto vydáním vytvořil Dan.

Zpovídala: Nika


Děti a Internet
Martin Fencl

Na Internet chodím něco málo přes rok, avšak intenzívně na něj chodím od února. V té době jsem se prostřednictvím dětského webu Zavináč, který píší samy děti, dozvěděl o Majácích. Na nich jsem našel spoustu kamarádů, s kterými si dopisuju pomocí emailů. Dozvěděl jsem se tu i o Xchatu, z kterého jsem byl původně trochu zklamaný, protože se tam při mé první návštěvě se mnou něchtěl nikdo bavit. Pak jsem tam ale kamarády našel. Technicky je Xchat velmi promyšlený, zejména oceňuji Xchatklienta, díky kterému se dozvím, když je na Xchatu nějaký z mých kamarádů. Výborná jsou taky diskusní fóra.
Na Majácích jsem se dále skamarádil s Vojtou Benediktem a následně s jeho sestrou Zuzanou a bratrem Jirkou. Od nich jsem se dozvěděl o ICQ, který dnes používám a v kterém mám už v kontaktlistu přes 20 kamarádů. Dozvídal jsem se o dalším zajímavých webech. K některým mi pomohlo moje diskusní fórum na Xchatu, o některých mi řekli moji kamarádi.
Díky Majákům jsme se také dozvěděl o magazínu pro dopělé Živě. Zapojil jsem se tam do diskuse kolem kritiky Majáků a protože mě baví psát, tak tam dnes píšu pravidelně o nejrůznějších dětských webech. Můj první článek se týkal toho, co děláme my děti na Internetu. Dále jsem už psal o Xchatu a o Zavináči.
Na Internet si chodím hledat kamarády. Je mi 12,5 let a baví mě si dopisovat s kamarády po emailech, psát do různých časopisů na Internetu, psát do diskusních fór a chatovat. První článek mi vyšel v Zavináči. Pak jsme psal do Živě. Překvapila mě čtenost článku. Do textu článku jsem uvedl odkaz na svoji osobní stránku http://martas.zde.cz a ta měla za jediný den, kdy článek vyšel, návštěvnost 184. To bylo víc, než za předchozí období dvou měsíců, kdy existovala. Díky článku v Živě mi přišly další nabídky a tak jsem už psal do Webmagu a Speed Expresu. Mimo to jsem členem redakce Tuláckého Bratříčka, což je časopis, které vydává naše středisko, jehož jsme členem.
O tomto časopisu jsem se dozvěděl od Dana, který dělá časopis Amonitor. Chystám o něm totiž článek do Živě a když jsem ho požádal o rozhovor, tak mi řekl, že o něm psal i tento magazín. Proto, že mám na Intrenetu hodně kamarádů, rád bych o nich psal do rubriky Děti. Taky bych rád psal o webech, které sice děti nedělají, ale kam chodí. Přímo pro nás děti jich je sice zatím málo, ale jinak jich je dost, kam se dá chodit a najít kamarády.
Mimo Internetu mám naštěstí ještě dost zájmů, zejména náš klub, který máme s klukama a který je členem Sdružení klubů správných kamarádů ČR. Internet je totiž tak zajímavý, že bych mu asi jinak "propadl". Protože mě ale náš klub Ochránci, kde sportujeme, táboříme a hrajeme hry, hodně baví, tak mi nehrozí, že by se ze mě stal počítačový maniak. V klubu si totiž sami připravujeme program, což mě baví stejně, jako být na Internetu.


Pusť si kazety s Machem a Šebestovou, oni už na prázdninách jsou, můžeš tam být s nimi prostřednictvím obrazovky.
nebo
si přečti nějakou knížku. Prostřednictvím některé z "Foglarovek" zažiješ dobrodružství a na školu ani nevzpomeneš. Hodně napínavé je Dobrodružství v zemi nikoho , další méně známá je Modrá rokle.


Hurá na medvěda

Nový film, který se objevil tento měsíc v kinech se jmenuje Hurá na medvěda, je především o dětech a tím pádem také pro děti. Vypráví o prázdninových dobrodružstvích třináctileté Julie, která je napůl Češka a napůl Němka. Ta se na rozdíl od většiny z Vás na prázdniny moc netěší. Má je strávit v Čechách u své mámy, která ji a tátu před lety opustila. Chtěla by zůstat v Berlíně se svými kamarády a ne jet někam na český venkov, kde nikoho nezná. Nemůže tušit, že ji tam čeká dobrodružství, jaké by doma nejspíš nikdy nezažila.Film, Hurá na medvěda Nejde tu o nic menšího než o medvěda! A toho pomůže zachránit. Děti a zvířata kontra dospělí. Děti chtějí naplnit své sny, chtějí být se zvířátky přátelé, většina dospělých má sny zcela jiné, cinkají v nich peníze. Za ty jsou ochotni obětovat nejen medvěda. Jestli jste viděli starší český film Šest medvědů s Cibulkou, a pokud se Vám líbil, bude se Vám určitě líbit i tenhle nový, medvěd je tu pravda jen jeden, ale taky cirkusový.
Film natočila Dana Vávrová, která byla dětskou hvězdičkou např. filmů Ať žijí duchové nebo Pan Tau. Provdala se do Německa, kde je nejen herečkou, ale i scénáristkou a režisérkou. Hlavní holčičí hrdinky hrají ve filmu její tři dcery, představitelka Julie - Janina je tedy také napůl Češka a napůl Němka, jen za mámou naštěstí nikam jezdit nemusí.

Na film se můžete jít podívat třeba do pražského kina Blaník, kde ho dávají až do 28.6. od 14. a 16 hod., v sobotu a neděli i v 11 hod.

Dobrou zábavu!

zo

články:
Transport tycon

Pokémoni

Filmové tipy

Magazín eKamarád

Rohovor s tvůrcem časopisu

Na co se podívat?

Děti a internet

Hlavní stránka Kaktus Kultura Relax Zvířata Bydlení Technika Děti redakční mail
©webmaster

* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *