Veterinární ambulance pro komplexní péči o malá zvířata

Rady pro Vás

Očkovací schéma:

  • 6 - 8 týden primovakcinace proti psince, parvoviróze, inf. hepatitidě, psincovému kašli popř. koronaviróze
  • 9 - 12 týden I. revakcinace, přidáváme očkovací látku proti leptospiróze
  • 12 - 15 týden II. revakcinace, včetně leptospirózy a vztekliny

Normální teploty (rektální)

Pes : 37,5-39 oC

Kočka : 38-39 oC

Proč je nutné odčervení?

Parazité v trávicím traktu působí na hostitele několika škodlivými účinky:
  1. mechanický účinek spočívá v působení těla parazita. Zvyšuje se s přibývajícím množstvím parazitů. Nejtěžší stadium může ( hlavně u štěňat )vyústit v ucpání střeva.
  2. traumatický účinek je způsoben např. přísavnými orgány tasemnic, která poškozují sliznici střev.
  3. účinek odnímání živin – jelikož ve střevech probíhá intenzivní vstřebávání živin, větší množství parazitů tento děj narušuje a výsledkem bývá hubnutí.
  4. toxický účinek – parazité produkují toxiny, které mohou způsobovat až nervové poruchy. Opět hlavně u štěňat.
  5. alergizující účinek – někteří parazité mohou vyvolat u hostitele silné alergické reakce, které se mohou projevovat silnou svědivostí a kožními změnami.

Škrkavka psí ( Toxocara canis)

V našich podmínkách se zcela určitě jedná o nejčastějšího parazita vyskytujícího se u psů, volně i v zajetí chovaných lišek.Kočka se tímto parazitem nenakazí.
U štěňat je nejčastější tzv. enterohepatopulmonální ( střevně jaterně plicní ) migrace. U starších jedinců ( většina autorů uvádí u psů nad 3 měsíce stáří) dochází k jiné tzv. somatické ( tělní ) infekci.Při ní se larvy dostávají přímo do velkého krevního oběhu, kde vznikají larvy, které se opouzdřují v různých orgánech v těle. Nejčastěji ve svalech, ledvinách , játrech, nervovém systému příp. i v jiných orgánech.
Hlavní podíl na velmi velkém rozšíření škrkavek u štěňat má tzv. transplacentární přenos , tj. přenos z matky na plod přes placentu v době gravidity.

Blechy

Blechy jsou přenašečem Tasemnice psí ( Dipylidium caninum ). Tato tasemnice žije v tenkém střevě psů a koček. Je přibližně 50 cm dlouhá a v dospělosti má tvar okurkového zrna a světle oranžovou barvu.Jako mezihostitelé se uplatňují blechy a všenky. Po pozření těchto ektoparazitů se za 14 – 21 dní vyvine ve střevě psa, nebo kočky dospělá tasemnice. Pokud je ve střevě zvířete větší množství tasemnic, dochází k poruše vstřebávání živin, působení toxinů a dráždění střeva příchytnými mechanismy.
Silná infekce se dále projevuje bolestivostí břicha, průjmy, špatnou kvalitou srsti ( spíše ojediněle), hubnutím. Články jsou buď pasivně vylučovány trusem, anebo aktivně cestují přes rektum do vnějšího prostředí. U mladých jedinců jsou klinické projevy výraznější

Klíšťata

Klíšťata jsou nebezpečná přenášením řady onemocnění (lymská boreliosa, ricketsioza, babesiosa ). Nešetrně odstraněná klíšťata ( hlavová část zůstane v hostiteli )způsobují vznik infikovaných a hnisavých ran a granulomů.Běžnou komplikací v důsledku alergických reakcí bývá déletrvající svědivost.
U této parazitózy platí , že nejlepší je prevence. Existuje mnoho preparátů, s větší, či menší účinností.Na trhu jsou různé pudry , šampony, obojky , roztoky a spreje.br> Poslední dvě aplikační formy se obecně považují za nejúčinnější. Typ a způsob použití je vhodné vždy konzultovat s vet. lékařem.

Jak mohu psovi / kočce poskytnout první pomoc při úrazu?

Neztrácejte čas, šok je váš nejnebezpečnější protivník. Uložte zvíře pohodlně na přikrývku a dejte k němu ohřívací láhev. Nedávejte mu alkohol ani aspirin, ale můžete mu zkusit podat několik lžic teplého sladkého čaje. Na silně krvácející rány položte silnou vrstvu vaty, cupaniny nebo složený kapesník, pevně přitiskněte a držte, je-li třeba, až do příchodu veterinárního lékaře. Nepokoušejte se přikládat dlahu ani škrticí obvaz. Pamatujte, že získáte čas, když tohle všechno budete dělat v autě na cestě do veterinární ošetřovny, než když budete čekat, až se veterinární lékař dostaví k vám.

Co je to torze žaludku?

Dilatace (rozšíření) a následná torze (přetočení) žaludku postihuje nejvíce středně velká a velká plemena s hlubokým, prostorným hrudníkem. Mezi nejčastěji postižená plemena patří něměcký ovčák, německá doga, boxer, dalmatin a dobrman.
Tyto vysoce nebezpečné stavy vznikají po nakvašení potravy v žaludku. Proto je doporučováno krmit vícekrát denně po menších dávkách a granule navlhčovat. Je vhodné umisťovat misku s potravou na vyvýšené místo a po jídle zvíře držet v klidu.

Pokud se u psa projeví příznaky dilatace a torze žaludku, jako nápadně se zvětšující břicho s bubnovým zvukem při zaklepání, pokusy o zvracení a vylučování malého množství bílé pěny, ztěžování dýchání, nárust tělesné teploty a projev tzv. charakteristické polohy v podobě opírání se o předloktí s hlavou u země - je třeba rychle jednat. Protože pouze včasný chirurgický zákrok (asi do dvou hodin od zahájení prvních příznaků) dokáže vašemu psímu příteli zachránit život.

Jak poznám první hárání své feny?

První hárání se u feny objevuje v období mezi 8. – 12. měsícem věku, podle velikosti plemene. U malých plemen dochází obvykle k prvnímu hárání dříve, u velkých později. První hárání bývá kratší a slabší, přesto existuje nebezpečí, že při něm fena může být nakryta, což může mít pro její další život výrazně negativní důsledky.
Fena hárá většinou dvakrát do roka, a to nejčastěji na konci zimy nebo začátkem jara, a koncem léta nebo na začátku podzimu. Říje se dělí do několika fází:
Proestrus – začátek říje, jedná se o 1. – 10 den říje, kdy sliznice dělohy zduřuje a fena začíná krvácet, vulva feny je znatelně zduřená. Na začátku tohoto období si fena velmi intenzivně olizuje pohlavní orgány, krvavý výtok může tedy chovatel zpozorovat až 2. – 3. den hárání. V tomto období je fena již pro psy přitažlivá, ale odmítá je, toleruje je až ke konci tohoto období.
Estrus – vlastní říje, jedná se o 11. – 23. den hárání, kdy dochází k ovulaci, červené zbarvení výtoku přechází v růžové a postupně slábne, vulva je maximálně zduřená. U feny se objevuje výrazné sexuální chování, pro psy je velmi přitažlivá a sama se jim i nabízí. Ke konci období sexuální chování slábne a fena přestává být pro psy přitažlivá.
Metestrus – konec říje, kdy je děložní sliznice připravena přijmout oplodněné vajíčko. Pokud dojde k oplodnění vajíček, nadchází březost, pokud k oplodnění vajíček nedošlo, nastává diestrus, období, během něhož se děložní sliznice zklidňuje a hárání přechází do klidového stavu, zvaného anestrus.

Jak probíhá říje u koček

Říje trvá u koček zhruba 7 dní, ale její délka může být u konkrétních jedinců velice variabilní (zpravidla se však vejde do 3–15 dnů. Dochází k ní pravidelně na jaře a na podzim, popř. (zejména u ušlechtilých plemen) nepravidelně v kterémkoliv ročním období, či v průběhu celého roku po 3 týdnech až měsíci. Klasickými příznaky říje jsou neklid, protahování se, otírání se o nohy chovatele, nepravidelný a snížený příjem potravy a vytrvalé snahy uniknout ven za kocourem. Při silnějším pohlazení po zádech se většina koček staví do pářícího postoje (přední končetiny natažené vpředu, hrudník se dotýká země, pokrčené zadní nohy posunuté pod břichem a ocas nahoře nebo na straně). Kocouři v období říje projevují taktéž neklid, jsou více cítit a ve zvýšené míře značkují močí své teritorium.

Volně žijící kočky ohlašují říji močí a naléhavým voláním, na které často odpoví více kocourů. Kočka se otírá o předměty a válí se po zemi. Pokud by se v této fázi říje ke kočce přiblížil kocour, kočka by ho prskáním odehnala. Když je kočka připravená k páření, dá to kocourovi najevo tím, že zaujme pářící postoj. Koitus trvá jen několik sekund a skončí násilným odstrčením kocoura kočkou, kočka může kocoura i napadnout. Kočka se během jedné říje může pářit s více kocoury.

Během styku s kocourem teprve drážděním samičích pohlavních cest dojde k ovulaci (provokovaná ovulace). To samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že kočka zabřezne.

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *