PC Otava 2000

Vydra a Křemelná

wpe8.jpg (4300 bytes)
Úvod ní stránka
Prezentační listina
Kilometráž
Vydra &    Křemelná
Mapa Povydří
Fotos
Odkazy
TJ Union Plzeň
Nabíka prezentace
Pravidla ČPV

 

Řeka Vydra je u Modravy ve výši 980 m tvořena soutokem těchto potoků:  Roklanským (WWIV => WWI), jeho přítokem Javořím potokem  (WWI-II), Filipohuťským a Modravským (WWIII-IV), který pramení pod  Luzným a přijímá Březnický, Ptačí a Černohorský potok. Dále řeka přijímá Hamerský potok (WWI => WWIV-V(VI?)), Zhůřský a Hrádecký  potok (WWII => WWIV). Obtížnosti jsou uváděny u sjízdných toků a jsou jen orientační.

Vydra je velmi obtížná a nbezpečná horská řeka. Její sjízdná horní část (WWIV-) vede mělkým údolím s převážně zalesněnými svahy. Pod Antýglem se řeka začřezává do hlubokého údolí, začínají typické ohromné balvany, spád se zvětšuje(WWV+) až na více než 50 promilí u Turnerovy chaty (WWIV-WWX). Splutí je možné po prohlídce jen za přiměřeného průtoku s dokonalou výzbrojí a zkušenostmi.

Celková délka toku Vydry je 21,2 km, na této vzdálenosti klesá o výškových 353 m, průměrný průtok v ústí je 4,12 m krychlových za sek., povodí 146,16 km čtv.

Řeka Křemelná vzniká přibližně (některé prameny uvádějí jako místo jejího vzniku jiný soutok) u Prášil soutokem Černého potoka (WWI-místy II), pramenícího na východním svahu Můstku, a Prášilského potoka (810 m.n m.). Ten je za ideálního stavu (a předpokladu neexistence ŠUNAPU) sjízdný ještě před svým vstupem do ČR v Německu, kde sbírá vodu v ohromně srážkově bohaté oblasti. Obtížnost do WWII, délka sjízdné části toku  = cca tok  na území ČR, je okolo 12 km. Významným a sjízdným přítokem Prášilského potoka je též  Jezerní potok (WWIII => II => I).  Dalšími zajímavými toky v povodí Křemelné by mohly být Jezerní potok (WWIV => II => I), vznikající v jezeru Laka a nedaleký Drozdí potok (WWII), ovšem "vychytat" na nich ideální stav nebude asi lehké.

Od soutoku s Prášilským potokem k soutoku s Vydrou teče Křemelná lidskou činností téměř nedotčenou oblastí, celých 16 km toku dnes nesleduje žádná cesta, pouze jej překračuje jediný most na Stodůlkách. Poklidný tok tekoucí Stodůleckými planinami, jež je občas přerušen kamennými závaly tvořící menší a jednu větší (!!!) kaskády, se pod bývalými Stodůlkami (kdysi 1500 obyv, pak tanková střelnice, dnes most a louky s nevybuchlou municí), zařezává do romantického kaňonu. Tok se zrychluje, v řečišti se objevují balvany typické pro Vydru, které před bývalým Stodůleckým mlýnem vytváří nádherný úsek WWIII+. Pod mlýnem velké balvany ustupují, řečiště se opět na pár km lehce uklidňuje, začínají se objevovat skalní prahy. Ty tvoří ze spodního úseku Křemelné nejen pro vodáky nádherný úsek, kde po každých lehce zvlněných 300 metrech následuje jeden nebo několik skalních prahů s krásnými vlnami, válci,vracáky na obou stranách a hlubokou vodou.

Délka toku od soutoku s Prášilským potokem je 15,9 km, převýšení na tomto úseku 183 m, plocha povodí měří 171,57 km čtverečních, průměrný průtok na vlně v ústí 4,43 kubíků za sec. Toť stručný vodácký popis myslím nej- české řeky.

Zpět na kilometráž Otavy


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *