Vstup do NHL: 5. června 1967
Stadión: The Great Western Forum, 16 005 diváků
Největší úspěchy: 1969 – účast v semifinále Stanley Cupu
Adresa: 3900 West Manchester Blvd., Box 10 -  The Forum Inglewood, California 90308

Oficiální website: http://www.lakings.com

Hokej pod hlavičkou NHL se koncentroval dlouhodobě především na východě Ameriky. Teprve v rámci změn a rozšíření soutěže od sezóny 1967-1968 pronikl až na pobřeží slunné Kalifornie. Do nově vytvořené Západní divize byly zařazeny kluby Oakland Seals a Los Angeles Kings. Zatímco "Tuleni" po jedenácti sezónách zanikli, "Králové" byli mnohem úspěšnější. I když ze začátku museli dlouhou dobu bojovat o přízeň diváků, pro něž byl sportem číslo jedna především baseball a americký fotbal. Průměrná návštěva nepřesáhla 9000 diváků na zápas.

Hned v první sezóně skončilo mužstvo z Kalifornie na druhém místě v divizi o jediný bod za Philadelphií. Kouč Red Kelly mohl být spokojen, i když mu příliš nevyšel rozšiřovací draft, v němž si Kings vylosovali právo první volby.S size="2" face="Arial CE">áhli tehdy po slavném brankáři Terry Sawchukovi, ale ten zde prožil svou nejhorší sezónu kariéry. Legendárnímu Sawchukovi v brance výborně sekundovali Rutledge, Joyal i Flett. Pak ale přišly chudé sezóny a celek se zmítal v průměrnosti hráčů na jednotlivých postech. Z tohoto období je však třeba zaznamenat příchod tří velkých osobností, jimiž bezesporu byli Goring, Švéd Widing a především brankář Rogie Vachon, jehož dres s číslem 30 visí u stropu losangeleského stadiónu Forum jako památka na tuto vynikající hokejovou osobnost.

Nejúspěšnějším obdobím "Králů" jsou bezesporu léta 1975-1981, kdy bylo mužstvo po boku Montrealu, Pittsburghu, Detroitu a Washingtonu a posléze i Hartfordu zařazeno do Norrisovy divize. Ani jednou v těchto sedmi letech neskočilo hůř než třetí v divizi, pětkrát bylo druhé za Montrealem. V sezóně 1974-1975 překonalo dokonce i stobodovou hranici a patřilo tehdy mezi čtyři nejsilnější kluby NHL.

K výraznému posílení mužstva došlo v červnu 1975, kdy se Marcel Dionne stal skutečnou hvězdou nejen Kings, ale i celé NHL. Společně s Dave Taylorem a Charlie Simmerem vytvořili skutečně královský "Tříkorunkový útok" na sedm dlouhých sezón. Dionne si probruslil cestu  do Haly slávy, když jako hráč týmu Kings nastřílel soupeřům 550 branek z celkového počtu 731, kterými zatížil konta soupeřů za celou svou hokejovou kariéru. Tito hráči byli opěvovanými v hale Great Western Forum, která v té době patřila Dr. Jerrymu Bussovi, Jenž jí v roce 1979 koupil od Cookea za obrovskou částku 67,5 mil. dolarů.

Křivka výkonnosti této hráčské generace, ke které patřili i neúnavný bojovník B. Goring a kapitán Mike Murphy, vyvrcholila sezónou 1980-1981, po níž došlo k přeřazení Los Angeles Kings do Smytheovy divize.

Na začátku osmdesátých let patřili "Králové" mezi kluby, které včas neposílily hráčský kádr. Zkoušeli i Evropany: po švédské dvojici Isaksson - Helander a finském brankáři Mattsonovi oblékl jejich dres i Viktor Nečajev, vůbec první sovětský hokejista (emigrant), který vstoupil na led NHL. Celá jeho kariéra se však scvrkla na pouhé tři zápasy. Určitě lepší debut měli Bernie Nicholls, který se stal novým leadrem celku, a Luc Robitaille, jenž v roce 1987 získal cenu pro nejlepšího nováčka. V tomto roce také skončila Dionnova éra u Kings neboť byl prodán do New Yourk Rangers.

Přestup století však nese datum 9. srpen 1988. Největší hvězda NHL Wayne Gretzky se stěhuje z Edmontonu do Los Angeles. Nejlepší hráč NHL přišel z Edmontonu v rámci obchodní transakce uzavřené mezi majitelem Oillers Peterem Pocklingtonem a Brucem McNallem, sběratelem mincí a tretek, který tým Kings koupil od Dr. Busse. W. Gretzky svoje velké umění rozehrál i v novém působišti naplno. Naplnil hlediště a hra mužstva se změnila k nepoznání, ale k prvnímu triumfu se Kings přiblížily až v sezóně 92-93, kdy hrály finále Play-off. Tým posílený o některé další Olejáře Charlie Huddyho, Jari Kurriho, švédského útočníka T. Sandstrőma, američana T. Granata s veteránem D. Taylorem obráncem R. Blakem a především brankářem K. Hrudeym, si finále po dramatickém sedmi zápasovém semifinále s Torontem zasloužil.Ústřední postavou rozhodujícího sedmého zápasu semifinále byl opět Wayne Gretzky jehož tři branky rozhodly o těsném vítězství Los Angels 5:4 na ledě Toronta.

První zápas finálové série mezi Los Angeles a Montrealem Kings vyhráli 4:1 a vedli i ve druhém zápase. Vše se pro ně jevilo dobře dokud nenastala katastrofa. Kapitán Canadiens G. Carbonneau zjistil, že obránce Marty McSorley užívá hokejku jejíž čepel má zakřivení přesahující pravidly stanovený limit 2.54 cm. Jen minutu a 45 vteřin před koncem vedli Kings 2:1, když rozhodčí Kerry Fraser změřil hokejku. 18.000 návštěvníkům a široké televizní veřejnosti ukázáno, že hokejka byla jasně přes limit. McSorley byl poslán na dvě minuty na trestnou lavici. V průběhu následné přesilové hry montrealský obránce Eric Desiardins překonal brankáře Kellyho Hrudeye a vyrovnal scóre, čímž následovalo prodloužení. Za 51. vteřin tento hráč vsítil puk znovu do sítě Kings a zajistil tak Montrealu výhru 3:2 a stav série byl srovnán na 1:1. To dalo Montrealu nový život. Série pokračovala v Los Angels, kde se obě utkání dvakrát prodlužovali. Obě utkání rozhodl silový ůtočník John LeClair a Canadiens se tak vrátili na svůj stadion Forum s vedením 3:1 v sérii. Demoralizovaní Kings byli frustrováni brankářem Royem jehož téměř bezchybná hra naplnila spoluhráče jistotou. V pátém utkání McSorley snažící se najít kompenzaci za svou chybu docílil neobyčejný gól a pozvedl Kings do vyrovnaného stavu 1:1. To však nestačílo, Canadiens zvítězili 4:1. Gretzkymu a spol zůstali jen oči pro pláč. Marty McSorley se stěhoval do Pittsburgu.

K další ohromující události došlo po skončení finálové série, když B. McNall pod tíhou finančních a právních problémů prodal Kings jednateli televizní společnosti Josephu Cohenovi. Ve snaze o přestavbu týmu  v sezóně 95-96 přijali na místo hlavního trenéra Larryho Robinsona zapsaného v Hale slávy za hvězdnou hru v týmech Montreal Canadiens v 70.-tých a 80.-tých letech a na závěr kariéry v Los Angeles Kings počátkem let devadesátých. V březnu 1996 prodali také W. Gretzkyho do týmu St. Louis Blues a výměnou za něj získali tři nadějné hokejisty. W. Gretzky překonal řadu klubových rekordů avšak jeho hlavní cíl, získat pro Kings Stanley Cup, zůstal nenaplněn.

Omlazovací politika klubu pokračovala odchody vesměs všech opor týmu z finále Stanley Cupu 93. Prostor začali dostávat hráči získaní v draftu např. finský obránce Aki - Petteri Berg, který pod dohledem Larryho Robinsona dobře zapadl do sestavy Kings. Obrannou dvojici tvoří s R. Blakem, který lidem připomíná Robinsona z dob jeho největší hráčské slávy. Los Angels tak má v obraně velmi silný pár. V útoku spoléhají na navrátilce L. Robitailleho, slováka J. Stűmpla, R. Ferrara a Y. Perreaulta.
 

 
 
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *