ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE

  Halové jevy

Dva zajímavé snímky halových jevů zachytil digitálním fotoaparátem Václav Fanta z Nového Města nad Metují. První snímek vyfotografoval v Chorvatsku poblíž osady Mogorič, druhý byl pořízen nedaleko Jiráskovy chaty na Dobrošově u Náchoda.

FOTO: Václav Fanta

  FOTO: Václav Fanta

  Pozorovací víkend 2010

proběhl tradičně poslední červnový víkend, ve dnech 25. - 27. června. Přinášíme několik snímků z této akce.

 

  Halový jev

Snímek zajímavého úkazu na denní obloze z kategorie halových jevů (malé halo kolem Slunce) pořídil 30. března 2010 v 10 hodin 20 minut Václav Fanta z Nového Města nad Metují. Záběr byl pořízen mezi obcemi Sopotnice a Paseky u Českých Libchav.

 

  Srpnové zatmění Slunce

  Dvojitá duha

Zajímavý snímek dvojité duhy pořídil v úterý 19. července Jan Mühl ze Dvora Králové nad Labem.

 Kometa Tempel 15 hodin po impaktu

 

Kometu Tempel 1, na kterou dopadl v pondělí 4.července ráno před osmou hodinou našeho času projektil vypuštěný ze sondy Deep Impact, bylo možné pozorovat asi 15 hodin po impaktu i od nás nízko nad jihozápadem. Zde je snímek komety 9P/Tempel pořízený 4. července 2005 ve 20 h 44 m UT dalekohledem o průměru 30 cm na hvězdárně v Úpici.

Kometa se v té chvíli nacházela jen asi 18 stupňů nad obzorem poblíž hvězdy Spica a prosvítala skrz vysokou oblačnost před přicházející frontou.
FOTO: dr.Libor Vyskočil

 Trojice planet na červnové obloze

Seskupení Merkuru, Venuše a Saturnu jsme mohli pozorovat poslední červnový víkend nízko nad západoseverozápadem. Uvedené snímky těchto těles pořídil 28. června ze Zvičiny u Dvora Králové nad Labem L.Vyskočil, na záběrech jsou nejlépe patrné planety Venuše (nejjasnější objekt) a Merkur.
FOTO: RNDr.Libor Vyskočil

 Měsíc digitálním fotoaparátem

Zajímavé obrázky našeho nejbližšího kosmického souseda, Měsíce, můžete získat i bez náročného vybavení. Důkazem toho jsou záběry které bez stativu, jen s použitím teleobjektivu, zhotovil digitálním fotoaparátem Kyocera Ladislav Holub z Trutnova. Fotografie byly pořízeny 18. dubna 2005 ve 23 hodin.
FOTO: Ladislav HOLUB

 

 

ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE ASTROFOTOGALERIE

Viděli jste nějaký zajímavý úkaz na obloze? Pošlete nám o tom prosím zprávu na náš e-mail. Pokud se vám podaří jej zachytit na film, videokamerou či digitálním fotoaparátem, pošlete nám váš záběr, rádi jej zveřejníme.

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *