Peruánská republika
Zdroj BongoBongo.cz



Peruánská republika
Rozloha: 1 285 221 km2
Počet obyvatel: 23 milionů
Hlavní město: Lima
(6 milionů obyvatel)
Úřední řeč: španělština, kečuánština, ajmarština
Náboženství: křesťanství
Měna: Sol (PEN) = 100 centavů


HISTORIE
V 10. až 16. století zde rozkvétala říše Inků, která však byla dobyta Španělskem, aby v polovině 16. století vzniklo místokrálovství Peru. Ve dvacátých letech 19. století země vyhlásila nezávislost a vytvořila konfederaci s Bolívií, vedle níž bojovala na konci 19. století proti Chile. Ve 30. letech 20. století prošla země válkou s Kolumbií a s Ekvádorem. Poté Peru zmítaly časté převraty a střídaly se zde vojenské a civilní vlády.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Pro vstup na území Peru je třeba cestovní pas ČR, jehož platnost musí být nejméně 60 dní po skončení platnosti uděleného víza. Peruánské úřady vydávají několik druhů víz: turistické až na 90 dnů, obchodní až na 90 dnů, pro studující až na 90 dnů, tranzitní na 2 dny, ale lze prodloužit až na 15 dnů. Vízum vydává velvyslanectví v Muchově 6, Praha 6 (02/24316210, 24318810, od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin). Při vstupu (buď na hraničním přechodu nebo už na palubě letadla) obdrží každá osoba tzv. vstupní lístek (Tarjeta de Embarcación), který vyplní. Prakticky jde o základní osobní údaje. Úředník pasové kontroly obě části lístku orazítkuje a druhou vrátí cestujícímu, kterou tento odevzdá při výjezdu ze země. Ztráta tohoto dokladu znamená nutnost jeho opětovného vyřízení na migračním úřadě. Přihlašovací povinnost do 90 dnů pobytu není zavedena. V případě delšího pobytu je třeba se přihlásit na místně příslušném migračním úřadě. Povinná směna valut či deviz není předepsána. Kromě národní měny (Nuevo Sol) volně obíhá i dolar a je možno s ním kdekoliv platit, přičemž kurz je poměrně stabilní. Černý kurs prakticky neexistuje. U pouličních směnárníků hrozí nebezpečí prodeje falešné měny. Pro dovoz i vývoz zvířat a rostlin platí mezinárodní předpisy, tzn. že je vždycky vyžadován mezinárodní zdravotní certifikát a podle druhu zvířete případně i očkovací průkaz. Není možné vyvážet druhy chráněné zákonem nebo uvedené na listině ohrožených druhů. Trestní sankce je v prvním případě jeden až tři roky, ve druhém dva až čtyři roky nepodmíněného odnětí svobody. Od začátku února také platí zpřísněné podmínky při příletu do Peru. Byla posílena celní hraniční kontrola a všechna příruční zavazadla jsou podrobována fyzické kontrole, kvůli drogám a uměleckým předmětům. Na mezinárodním letišti v Limě musí všichni cestující zaplatit letištní poplatek 25 amerických dolarů. Nejméně dva dny před odletem z Peru je nutné znovu potvrdit svůj odlet, na letišti je nezbytné být nejméně 2,5 hodiny před odletem.

KDY A JAK
Peru je země s krásnou minulostí, ale horší současností. Zdejší pláže jsou proslulé bílým pískem a nádherným podmořským životem. Zimní období trvá od června do září, období dešťů nastává v prosinci a končí v dubnu. Nejlepší dobou pro návštěvu Peru tak je duben a květen. Peru má dvě mezinárodní letiště, asi šestnáct kilometrů od Limy leží Jorge Chávez international airport, kam létají přímé linky z velkých evropských letišť. Cesta trvá 14 hodin. Variantou může být let na letiště v Miami, odkud létají do Peru časté linky. Po souši se dá do Peru dostat velmi omezeně z okolních zemí.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR v Limě: Embajada de la República Checa, Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima, tel.: 00511-2643374, 2643381, fax: 00511-2641708. Honorární konzulát ČR v La Pazu: Consulado Honorario de la República Checa, Calle Covendo No. 1, Villa Fatima, La Paz, tel.: 005912-210112, 210329, fax: 005912-213004. Důležitá telefonní čísla: rychlá lékařská pomoc 705000, červený kříž 482005, SOS zelený kříž 750447, čtyřiadvacetihodinová služba ve zdejších lékárnách 422219 až 422678, policie (Miraflores) 453537, San Isidro 424940, 424610, Magdalena 612535, 618035, Jesus Maria 247445, 319786, hasiči 166.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnické služby jsou na dobré úrovni, poplatky za poskytnutí těchto služeb značně vysoké. Proto doporučujeme kvalitní cestovní pojištění. Co se týče služeb, Peru je z pohledu českého turisty stále relativně drahá země. Slušný hotel v rezidenční čtvrti (v jiné je nebezpečné nocovat) stojí okolo 100 dolarů na noc. Noc v hostelu se dá pořídit za polovinu, existují i levnější hostely v ceně kolem 10 dolarů, o jejichž kvalitě však lze s úspěchem pochybovat. Nocleh pod širákem je velmi, ale velmi nebezpečný. Jídlo od pouličních prodejců je sice levné, ale nekvalitní a také nebezpečné, protože se tu vyskytuje cholera. Ovoce a zelenina se před požitím bezpodmínečně musí dezinfikovat, jinak hrozí vážné zdravotní problémy. Voda ve vodovodním řadu je běžně nepoživatelná. Pitná voda se musí kupovat ve speciálních nádržích, tzv. botellonech, o objemu deset nebo pět litrů. Doporučuje se s mírou užívat tvrdý alkohol, pomáhá to proti žaludečním nevolnostem a problémům. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Co se týče automobilové dopravy, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a pojistku uzavřenou u tuzemské pojišťovny nebo u mezinárodní pojišťovny uznávané v Peru. Půjčoven aut je v Peru dostatek včetně renomovaných mezinárodních společností. Silniční síť je poměrně dobrá, velmi příjemné spojení po dálnici funguje mezi Limou a La Oroya a Huancayo. Z La Oroya existuje kvalitní silnice do Cerro de Pasco, Huánuco, Tingo María či Pucallpa na řece Ucayali. Sesuvy půdy jsou časté během dešťů od prosince do března. Ve vnitrozemí je třeba počítat s častými výmoly. K tomu se přidružuje vysoká bezohlednost místních řidičů, někdy řídících pod vlivem alkoholu a drog, a možnost přepadení (hlavně v okamžiku zastavení nebo poruchy). Dálniční poplatky činí cca 1 USD a opravňují k cestě k nejbližšímu výběrčímu místu (50 až 80 km). Cena taxíků je smluvní. Jezdí se vpravo. Ostatní dopravu zajišťují především autobusy, které spojují většinu měst a jsou levné. V Peru funguje také železnice. Na trase z Arequipa do Juliaca a Puna na jezeře Titicaca jezdí třikrát týdně noční vlak. Stejně často funguje spojení mezi městy Puno, Juliaca a Cuzco. Z Cuzca jezdí denní vlak do Machu Picchu, cesta trvá necelé čtyři hodiny. Rychlé a komfortní elektrické vlaky ale fungují na mnoha dalších trasách. Říční doprava je použitelná mezi městy Pucallpa a Iquitos (délka pět dnů) a mezi Iquitos a hranicemi s Brazílií a Kolumbii (tři dny). Letecká doprava funguje mezi mnoha městy, ale je velmi drahá a ne vždy splní vaše očekávání co do kvality cestování. Taxi je v Peru poměrně levné, ale řidiči nepoužívají taxametry, takže je potřeba cenu dojednat předem. MHD v Limě zajišťují autobusy a minibusy, minimální jízdné stojí půl dolaru. Čas je minus šest hodin v porovnání s časem v ČR.

NEBEZPEČÍ
Peru je země proslulá velmi vysokou pouliční kriminalitou. Pro pobyt platí obecná pravidla, jejichž dodržováním lze předejít velmi časté krádeži osobních dokladů a peněz. Nedoporučuje se provozovat individuální vysokohorskou turistiku, kdy evropští turisté často podceňují reálné klimatické podmínky. Nedoporučujeme držení či nakupování drog. Fotoaparáty a cennosti noste raději ukryté pod tričkem nebo ve fotobrašně. Neukazujte peníze. Nedávejte se do řeči s cizími lidmi. Vyhýbejte se tmavým místům, peníze měňte po menších částkách a ne na ulici. Pokud už dojde k přepadení, které se turistům stává poměrně často, dejte útočníkům, co žádají. Většinou totiž neváhají použít zbraň.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* Bez problémů se tu samozřejmě domluvíte španělsky, ale s jinou řečí budete mít problémy. Angličtinu domorodci ovládají většinou jen v turistických oblastech (leden 2000).
* Netoleruje se příliš ležérní oblečení, plavky jsou vhodné pouze na pláži. Ženy by se i kvůli své vlastní bezpečnosti neměly oblékat vyzývavě (únor 2000).
* Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte svetry, krajky, koberce či drobnosti, které mají připomínat hrdou minulost peruánského národa - různé sošky, masky a ornamenty (únor 2000).
* Peruánská kuchyně je výborná, ale úroveň restaurací většinou není valná. Nedoporučujeme proto tento druh stravování, protože kuchaři často vaří z nekvalitní vody a potravin. Pokud však přesto budete chtít do restaurace, najděte si od pohledu lepší podnik. Ochutnat můžete skvělou kořeněnou zeleninu, specialitou je například Ceviche, nevařená ryba marinovaná v citrónovém džusu s pálivým pepřem, servírovaná s bramborem a cibulí, nebo corvina, mořský okoun na mnoho způsobů. Pije se výborné pivo nebo typický pisco sor, nápoj ze silné vínovice. Spropitné by se mělo pohybovat kolem dvaceti procent, většinou je však zahrnuto v účtu (únor 2000).
* Počítejte s tím, že pohlednice nebo pohled domů poputuje i tři týdny, protože všechny zásilky se nejdříve shromažďují v Limě (duben 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *