Panamská republika
Zdroj BongoBongo.czPanamská republika
Rozloha: 77 080 km2
Počet obyvatel: 2,6 milionu
Hlavní město: Panama City (650 tisíc obyvatel)
Úřední řeč: španělština
Náboženství: křesťanství
Měna: Balboa (PAB) = 100 centesimů


HISTORIE
Území bylo objeveno Španěly a stalo se jejich kolonií, během času bylo součástí kapitanátu Guatemaly, do počátku 18. století patřilo místokrálovství Peru. V dalších letech se Panamy zmocnila Nová Granada, pod kterou země spadala až do počátku 19. století. Panama vyhlásila svou nezávislost v roce 1903. Dosud napjaté vztahy s USA se vyhrotily na konci 80. let, kdy ozbrojené americké jednotky zasáhly proti generálu Manuelu Noriegovi.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje cestovní pas, jehož platnost končí minimálně šest měsíců po ukončení pobytu. Nutná je vízová povinnost, vízum je možné získat na velvyslanectví Panamy, které je v Rakousku: A-1010 Vienna, Elisabethstrasse 4/5/4/10, tel: 00431-5872347, 5873182, telefax: 00431-5863080, úřední hodiny od 10 do 16 ve všední dny. Informace je možní získat také na pražském konzulátu se sídlem v Korunní 63, Praha 2 (02/24251411, 254509, úřední hodiny od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin). Přihlašovací povinnost pro turisty není zavedena. Základní podmínky bezcelního turistického dovozu a vývozu jsou podobné podmínkám platným pro Spojené státy americké. Není zavedena povinná směna valut.

KDY A JAK
Panama leží velmi blízko u rovníku a těší se z příjemného tropického klimatu. Teplota kolísá mezi 25 a 30 °C, vlhkost vzduchu je velmi vysoká. Panama má dvě základní klimatické sezóny. Suché období tvá od ledna do středu dubna a doba dešťů od konce dubna do prosince. Lepší je tedy přicestovat během suchých měsíců. Do Panamy se dostanete letecky přes některé významné evropské letiště, například z Londýna trvá cesta necelých čtrnáct hodin. Variantou je let na severoamerická letiště, odtud do Panamy létá řada pravidelných letů. Námořní cesta je možná, ale velmi zdlouhavá. Vlakem se do země dostanete kvalitním spojením z Kostariky, stejně tak autobusem.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zájmy ČR v Panamě hájí velvyslanectví v Kostarice: Embajada de la República Checa, 75, Oeste de la Entrada principal, Colégio Humboldt, Apartado postal 12041-1000, San José, tel.: 0135-00506-2965671. Důležitá telefonní čísla: informace i případnou pomoc v nouzi turistům poskytuje Instituto Paname de Turismo, Apartado 4421, Centro de Convenciones, ATLAPA, Vía Israel, Panamá 5, Republic of Panama, tel: 2267000, 2263167, 2264614, fax 2263483.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče není na příliš vysoké úrovni, všechny služby se musí platit v hotovosti. Je tedy vhodné sjednat si kvalitní cestovní pojištění. Doporučuje se také očkování proti mnohým nemocím, například proti tetanu, žloutence, žluté zimnici, břišnímu typu a vzteklině. Služby jsou přijatelné spíše pro dobrodružnější povahy. Jídlo je možné koupit bez problémů za ceny, které odpovídají cenám v ČR. Restaurací je dostatek, je ale lepší vybírat lepší z nich, vyhnete se tak mnohým zdravotním problémům. Veškeré ovoce a zeleninu je potřeba pečlivě omývat, vodu doporučujeme kupovat. Vždy je nutné překontrolovat neporušenost uzávěru. Ubytování je možné zajistit na mnoha místech, s výjimkou drahých hotelů však neposkytuje příliš vysoký standard. Jde však o poměrně levný způsob ubytování. Nocování venku je sice možné, ale nedoporučuje se. Elektrické napětí je 110 V, zásuvky jsou jiného typu.

DOPRAVA, ČAS
Pro řízení osobního vozu vám postačí náš řidičský průkaz, ale mezinárodní řidičský průkaz je samozřejmě větší jistotou. Jezdí se vpravo, půjčoven je dostatek zejména ve městech Panama City a David. Silniční síť ve městech je přijatelná, venkovské silnice jsou ale v katastrofálním stavu. Řízení je často nebezpečné a náročné kvůli husté dopravě, nedisciplinovaným řidičům, špatnému značení a nedostatečnému osvětlení, které činí noční cestování velmi nebezpečným. Pojištění vozu není povinné, takže je řada automobilů nepojištěných. Pokud dojde k dopravní nehodě, musí být vůz ponechán na místě, dokud policie vše nevyšetří. Záplavy během deštivé sezóny od dubna do prosince zničí stovky silnic ve vnitrozemí a učiní je nesjízdné. Ve městě Yaviza v provincii Darien končí Panamerická dálnice, její poslední část z Chepo do Yaviza je sjízdná pouze během suché sezóny od ledna do dubna. Autobusové linky spojují řadu měst, ale může jít o pomalý způsob dopravy. Autobusy ani taxi nejsou často dobře udržované, protože tu neplatí žádné technické kontroly a řidičům za špatný stav jejich vozu nich nehrozí. V taxících nejsou taxametry. Lodě jsou hlavní dopravou v řadě oblastí, zejména mezi San Blas a Bocas del Toro. Železnice funguje mezi městy Panama City a Colón, vlaky jedou sedmkrát až osmkrát denně. Cesta skýtá krásný výhled na okolní přírodu a Panamský průplav. Cestovatelé mohou využít trať mezi Bocas del Toro a Puerto Armuelles, která protíná zdejší pole. V hlavním městě zajišťují hromadnou dopravu minibusy. Panama má také domácí letecké společnosti, které létají do mnoha míst. Čas je minus šest hodin.

NEBEZPEČÍ
Kriminalita v Panamě je na přijatelné úrovni, největší nebezpečí je v Panama City a kolem Colonu. Kriminální živly však čím dál častěji stupňují násilí - z ozbrojených loupeží se stávají únosy, přepadení a obchod s narkotiky. Řada trestných činů se stane turistům a obchodníkům, v poslední době jsou evidovány také útoky na obyvatele a návštěvníky rezidenčních čtvrtí Veracruz Beach, Chorillo, Ancon, Curundu, Panama Viejo, San Miguelito, Rio Anajo a Madden Dam. Cestovatelé by proto měli pozorně sledovat své okolí, především v noci, kdy je ostatně lepší nevycházet. Velmi nebezpečná může být cesta do oblastí u kolumbijských hranic, například za město Yarviza v provincii Darien. V této lokalitě totiž operuje kolumbijská guerilla, různé ozbrojené skupiny a narkomafie. Navíc je návštěva této oblasti limitovaná přítomností panamské policie, což se bohužel týká i zdejších národních parků včetně Darienu. Jeho návštěvu proto v žádném případě nedoporučujeme jednotlivcům ani menším skupinám. Nebezpečné je pobřeží a plavba na lodi v této oblasti, protože právě tady se po moři často pašují drogy a cestovatelé se mohou stát obětí mafiánských válek i zásahů policie.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* Panama je proslulá zejména Panamským průplavem, jenž na samém konci roku 1999 přešel z poručnictví Spojených států konečně do rukou Panamy. Plány na jeho zřízení vznikly už ve dvacátých letech minulého století, ale stavba začala až v prvních letech 20. století a trvala až do roku 1914. Vyžádala si desítky tisíc lidských životů (leden 2000).
* V Panamě často prší, proto by se ve vašem zavazadle rozhodně měla objevit nepromokavá pláštěnka a také náhradní oblečení. Dobrým pomocníkem jsou také igelitové pytlíky a tašky na věci, které by déšť mohl nenávratně zničit (duben 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *