Spojené státy mexické
Zdroj BongoBongo.czSpojené státy mexické
Rozloha: 1 958 210 km2
Počet obyvatel: 92 milionů
Hlavní město: Mexico City (22 milionů obyvatel)
Úřední řeč: španělština
Náboženství: křesťanství
Měna: Peso (MXP) = 100 centavů


HISTORIE
V době před Kolumbem na tomto území rozkvétaly indiánské kultury, například Mayové, Aztékové a Zapotékové. Od druhé poloviny 16. století do začátku 19. století patřilo Mexiko k místokrálovství Nové Španělsko. Poté došlo k vyhlášení Mexického císařství, kterému předcházela válka za nezávislost. Po osvobození států se Mexiko stalo republikou. Během 19. století však ztratilo velkou část území ve prospěch Spojených států amerických. V šedesátých letech 19. století vyhlásil Maxmilián Habsburský císařství, které bylo ale po několika letech svrženo a znovu ustanovena republika. Poté zemi provázely mnohé převraty a občanská válka. Po 2. světové válce se země relativně stabilizovala.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestuje se na cestovní pas ČR platný minimálně 6 měsíců. Mezi Mexikem a ČR existuje od ledna 2000 bezvízová povinnost pro turistické cesty. Do této doby bylo třeba žádat o mexické vízum na mexickém velvyslanectví v ulici Nad Kazankou 8, Praha 7 (02/8551539, 8550090, 8550477, 8551167, 8555554). Při vstupu na území Mexika nutno předložit vyplněný vstupní formulář - evidenční doklad (FMT). Kopie tohoto dokladu se odevzdává při opouštění země. Při průjezdu s tranzitním vízem je nutné, aby cestujícímu při prvním opuštění Mexika průpis formuláře zůstal pro druhý vstup. Při cestování vozem je bezpodmínečně nutné na hranici vyřídit dočasné povolení k provozu automobilu na mexickém území - tzv. Permiso temporal para la circulación. Doporučuje se, aby turisté do Mexika měli ve svém cestovním pase uděleno vízum USA. Znamená to jednodušší odbavení na hraničním přechodu, protože toto vízum je pro migrační úředníky určitou zárukou. Turisté nemají ohlašovací povinnost. Základní podmínky bezcelního turistického dovozu a vývozu se shodují s podmínkami platnými pro Spojené státy americké. Věci dovážené turisty jsou osvobozeny od cla, pokud slouží k uspokojování osobních potřeb. Povinné je vyplnění celní deklarace. Je zakázán dovoz čerstvého ovoce, zeleniny a masných výrobků. Upozorňuje se především na přísný zákaz vývozu živých zvířat a rostlin tropických druhů. Zdravotní pojištění není povinné, ale naléhavě se doporučuje. Směna valut je volná.

KDY A JAK
Mexiko je úchvatnou zemí s monumentálními památky, krásným písčitým pobřežím a teplým mořem. Mexické podnebí je velmi rozličné v jednotlivých oblastech země. Na pobřežních nížinách po obou stranách Mexika je obvyklé horké a dusné počasí, zatímco ve vnitrozemí, ve vyšších nadmořských výškách, je podnebí suché a teplé. Horké a vlhké počasí tu panuje od května do října. Na jižním pobřeží v období mezi červencem a srpnem dosahují teploty pro Evropana nesnesitelných hodnot, což doprovází neméně nepříjemné dusno. Pokud však plánujete věnovat se vodním sportům nebo jen tak ležet na pláži, pak je toto počasí ideální. V těchto měsících je však zapotřebí počítat s velkým počtem turistů a vyššími cenami, které místní hoteliéři a obchodníci pružně upravují. Nejlepší dobou pro poznávání této pozoruhodné země se tedy dá označit období mezi říjnem a květnem, kdy tu panuje stále ještě relativně teplé a suché počasí. Vrcholem domácí turistické sezóny je období Semana Santa (týden před Velikonocemi) a Vánoce společně s novým rokem. V tomto období je těžké najít ubytování, neboť veškeré ubytovací kapacity bývají beznadějně plné. Prosinec a leden jsou nejstudenějšími měsíci roku, kdy je díky severním větrům počasí stále chladnější a teploty se někdy pohybují až okolo bodu mrazu. Mexiko má celkem čtyři mezinárodní letiště, na které se létá z celé Ameriky i z Evropy. Cesta z Evropy s některou z mnoha významných leteckých společností trvá deset hodin. Variantou může být let z pražského Ruzyňského letiště do některého z velkých měst USA nebo Kanady a odtud pravidelnou linkou do Mexika. Cesta po moři je možná, ale kvůli své délce prakticky nepoužitelná. Po souši se dá do Mexika dostat ze sousedních USA nebo z Guatemaly, odkud vedou do Mexika dvě kvalitní silnice. Přijatelné železniční spojení vede z USA, mnohé vozy jsou klimatizované a dobře vybavené.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR v Mexiku: Embajada de la República Checa, calle Cuvier 22, Colonia Nueva Anzures, Delegación Miguel Hidalgo, 11 590 México, D.F., tel.: 00525-5312544, 5312777, fax: 00525-5311837; Honorární konzulát ČR v Guadalajaře: Consul Honorario, Sr. Yaromir Yan Nechyba, calle Morelos 476, 44 100 Guadalajara, Estado Jalisco, tel.: 00523-6147074, fax: 00523-6134867; Honorární konzulát ČR v Monterrey: Consul Honorario Sr. Radko Tichavský, Cornalina No. 5349, Paseo Residencial 5 Sector, C.P. 64920 Monterrey, Estado Nuevo León, tel.: 005283-576591. Důležitá telefonní čísla: 06, 08 policie a první pomoc, volat 02 a žádat spojení do města Mexika tel.: 684-97-15, při dopravních nehodách 684-97-61. Informační služby Ministerstva turistiky v metropoli: pomoc turistům, hlídky a zelení andělé 2508221, bezpečnost turistů, lékařská, právní pomoc 2500123, (služba nonstop) 2500151.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotní péče je v Mexiku na dobré úrovni, ale velmi drahá. Doporučuje se uzavřít pojištění ještě před cestou do Mexika. Veškeré náklady zdravotního ošetření je však třeba zdravotnímu zařízení, případně ošetřujícímu lékaři, hradit ihned na místě buď hotově, šekem nebo kreditní kartou, přičemž následná refundace pojišťovnou je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Nejsou předepsaná očkování, ale doporučujeme vakcínu proti břišnímu tyfu, žloutence typu A, choleře a malárii. Služby jsou na evropské úrovni, ale poměrně drahé. Ceny potravin jsou vysoké. Pokud jde o restaurace, cena oběda bez alkoholických nápojů vyjde na 100-150 MXP na osobu. Levnější a slušné úrovně je stravování v restauracích typu VIPS a SANBORNS, které jsou ve všech větších městech, a pak v typicky mexických "taquerias", kde je možno dostat běžné mexické občerstvení - tacos, tortillas a tortas. Dobré, čisté a cenově přístupné jsou restaurace Charco de las Ranas s typickou mexickou stravou a rychlou obsluhou. Nedoporučuje se konzumace jídel z četných stánků na ulici vzhledem ke značnému výskytu parazitálních onemocnění. Voda je pitná jen po důkladném převaření a spíše se doporučuje pít minerální vody a limonády. Neplatí mince a bankovky vydané do roku 1992. K cenám zboží a služeb (mimo potravin, léků a tiskovin včetně knih) je připočítáváno 15 % IVA (daň z přidané hodnoty). Ceny hotelů závisí na místě a na sezóně (u moře jsou dražší). Služby jsou poskytovány na standardní mezinárodní úrovni. Elektrické napětí je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Co se týče automobilové dopravy, potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz, v půjčovně také musíte předložit úvěrovou kartu. Půjčoven je poměrně dost. Stav silniční sítě je vcelku dobrý. Na dálnici se platí poměrně vysoké poplatky, a to podle délky úseku a kvality dálnice. Například mýtné za zhruba třicetikilometrový úsek Mexiko, D.F. (hl. město) - Toluca činí 35 MXP, za dálnici Mexiko, D.F. - Acapulco se v jednom směru zaplatí cca 300 MXP. Někde se platí i za nedokončené části dálnice, po nichž se dosud jezdí obousměrně. Placené silnice jsou označeny na informačních tabulích jako CUOTA, neplacené LIBRE. V hlavním městě Mexiku je z důvodu omezení automobilového provozu zaveden systém nazývaný Hoy no circula - dnes nejezdí. To znamená, že podle koncového čísla SPZ zůstává automobil jeden den v týdnu odstavený mimo provoz. Toto opatření se vztahuje i na automobily z půjčovny a cizích SPZ. Automobily bez SPZ nejezdí v pátek. Cestování automobilem, je vhodné především pro poznávání odlehlejších částí země, přičemž však musíte mít na paměti, že vcelku příznivé hodnocení kvality zdejších silnici nemusí platit všude a zejména v některých chudých oblastech vás může nepříjemně překvapit zdevastovaná komunikace. Doporučujeme proto cestovat, pokud je to možné, vozem s náhonem na všechna čtyři kola. Nejběžnějším způsobem cestování po Mexiku je autobusová doprava, k čemuž přispívá hustá siť pravidelných linek. Dálkové autobusy bývají vybaveny klimatizací, jsou poměrně rychlé a pohodlné. Lokální vesnické autobusy bývají často přestárlé, poruchové, špinavé a pomalé. Jistou alternativou je cestování soukromými minibusy, která vás za rozumnou cenu dopraví prakticky kamkoli. Železniční doprava nemá v Mexiku dobrou reputaci. Bývá sice levnější než doprava autobusová, ale je podstatně méně pohodlná a v některých částech nebezpečná. Trajekty přepravující samotné cestovatele i jejich vozy spojují mexickou pevninu s Kalifornií a karibskými ostrovy Isla Mujeres a Cozumel. Doprava letadlem je stejně jako všude jinde nejdražším způsobem cestování. Jedinou výhodou je úspora času při delších vzdálenostech. V posledních letech zavádějí velké letecké společnosti celou řadu pravidelných linek na kratší vzdálenosti. Starší lety jsou nahrazovány lety novými, které jsou však z nepochopitelných důvodů podstatně dražší! Pro Mexiko platí tři časová pásma. Ve střední, jižní a východní části je minus sedm hodin, v oblasti Nayarit, Sonora, Sinaloa a Baja California Sur je horský čas minus osm hodin, v Baja California Norte je pacifický čas minus devět hodin.

NEBEZPEČÍ
Často dochází k okradení turistů. Nedoporučuje se cestovat v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti nebo větší finanční obnos. Bezpečnost cestování prostředky hromadné dopravy i taxi se zhoršila. Relativně nejbezpečnější je objednání po telefonu tax de sitio, pro které jsou používány vozy Nissan růžové barvy. Vulkán Popocatepetl je oficálně uzavřen pro zvýšenou erupční činnost a časté otřesy. Mexiko je zemí s častým výskytem zemětřesení, proto by se návštěvníci Mexika měli co nejdříve po příjezdu seznámit s instrukcemi, jak se při nich chovat.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

* Studenti by neměli cestovat do Mexika bez studentského průkazu. Díky němu mají vstup do muzeí a jiných turisticky zajímavých objektů zdarma a mohou obdržet také slevu z jízdného autobusem a vlakem (leden 2000).
* Zásuvky v celém Mexiku jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory amerického typu. Jen v některých hotelech lze pro holící strojky, kulmy a vysoušeče vlasů najít zásuvky evropského typu (leden 2000).
* Levné ubytování je možné získat v centru hlavního města, jde ale o rizikovou, kriminalitou zatíženou zónu (leden 2000).
* Nejlépe se v Mexiku pochopitelně domluvíte španělsky, ale v turistických oblastech klidně uplatníte i angličtinu (únor 2000).
* Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte třeba ručně tkané vlněné přikrývky sarapes, typické barevné bavlněné šátky rebozos, slamáky, plédy. Nejlépe se nakupuje v Mexico City, Cuernavace a Acapulcu (únor 2000).
* Mexická kuchyně je proslulá i za hranicemi země. Často se používá čili, rajčata, čokoláda, mandle, cibule a další ingredience. Nejčastějším tvrdým alkoholem je tequila, kávový likér Kahlúa nebo bílá vína. Oblíbená jsou i mexická piva, často podávaná s citrónem. Spropitné by se mělo pohybovat kolem patnácti procent z účtované ceny (únor 2000)
* Hlavní město Mexika je společně s kolumbijskou Bogotou a brazilským Sao Paulem zřejmě jedním z nejnebezpečnějším míst světa. Počet vražd ročně převyšuje číslo pět tisíc. Proto si dávejte na každém kroku obrovský pozor, jste téměř ve válečné zóně (květen 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *