Kostarická republika
Zdroj BongoBongo.cz



Kostarická republika
Rozloha: 51 100 km2
Počet obyvatel: 3,3 milionu
Hlavní město: San José (320 tisíc obyvatel)
Úřední řeč: španělština
Náboženství: křesťanství
Měna: Colón (CRC) = 100 centimů


HISTORIE
Území objevil Kryštof Kolumbus v prvních letech 16. století a od začátku jej kolonizovali Španělé. Od poloviny 16. století až do počátku 19. století byla země součástí Guatemaly, poté si ji přivlastnilo Mexické císařství. Ve čtyřicátých letech 19. století obnovila po prvním neúspěšném pokusu svou nezávislost jako republika a dodnes patří k relativně nejstabilnějším středoamerickým státům.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestovatel potřebuje při cestách do Kostariky cestovní pas ČR platný nejméně šest následujících měsíců po datu vstupu do země. Dne 11. listopadu vstoupila v platnost dohoda mezi ČR a Kostarickou republikou o zrušení vízové povinnosti. Na základě této dohody mohou občané ČR vstupovat na území Kostariky za účelem turistického pobytu a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů bez víza. Pokud hodlají setrvat na území Kostariky po dobu delší než 90 dnů nebo tam chtějí vykonávat výdělečnou činnost, musí si předem opatřit víza nejlépe na velvyslanectví Kostariky v polské Varšavě, ulice Kubickiego 17 m, 2602-954, tel.: 004822-8409112, fax: 004822-6427832, e-mail: embajada.cr@supermedia.pl, úřední hodiny od 9 do 15 ve všední dny. Prodloužení víza je možné na imigračním úřadu v San José, maximálně však o třicet dnů. Bezcelně se smí dovážet zboží, které nemá obchodní charakter a je určeno k uspokojování potřeb cestujícího, případně k výkonu jeho povolání (vše v přiměřeném množství), například svršky, léky, potraviny, zdravotní a hygienické potřeby, videokameru, fotoaparát, počítač a podobné věci. Kromě toho 500 g tabákových výrobků, 3 litry alkoholických nápojů a parfémy k osobní spotřebě. Dovoz a vývoz flory a fauny podléhá zvláštním předpisům.

KDY A JAK
Kostarika je vyhlášená svými dlouhými bělostnými plážemi, které se táhnou od Bahía Salinas až po Punta Burica. Nejlepší dobou pro příjezd do Kostariky je období mezi lednem a dubnem, kdy tu panuje teplé a hlavně suché počasí. Doba dešťů trvá od května do listopadu. Do Kostariky je možné se dostat letecky například přes Frankfurt nad Mohanem či Londýn. Variantou je také let do USA, odkud létají přímé linky do měst San José a Liberia, eventuelně odtud také jezdí autobusy. Po souši je možné se do Kostariky dostat ze sousední Nikaraguy (jeden hraniční přechod) nebo Panamy (tři hraniční přechody).

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Zastupitelský úřad ČR: Embajada de la República Checa, 75 m oeste de la Entrada Principal, del Colegio Humboldt, Apartado Postal: 12041-1000, město San José, tel: 00506-2965671, fax: 00506-2965595. Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 118, policie 117, dopravní policie 222-9330, 222-9245.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je v Kostarice velmi kvalitní, ale zároveň také drahá a většina plateb je vyžadována v hotovosti. Proto se vám vyplatí dobré cestovní i zdravotní pojištění. Služby jsou na poměrně slušné úrovni. V obchodech většinou dostanete dobré zboží, v restauracích chutné jídlo, protože obyvatelé Kostariky jsou skvělí kuchaři. Kostarická kuchyně v sobě obsahuje prvky francouzské, mexické, čínské a americké kuchyně, v restauracích Sodas najdete hlavně místní speciality, například polévku z hovězího masa s banány. Velmi rozšířeným nápojem jsou ovocné džusy, dobrá je káva i pivo. Obyčejnou vodu doporučujeme kupovat jen balenou, protože voda z kohoutků může přivodit žaludeční potíže. Co se týče ubytování, na Kostarice najdete vedle kempů také desítky hotelů, většinou ale neposkytují služby, na něž jsme zvyklí. Telefonních automatů je poměrně dost, pohlednice i známky jsou k dostání na mnoha místech a zásilka putuje do Evropy necelé dva týdny. Elektrický proud je 110 V, 60 HZ.

DOPRAVA, ČAS
Co se týče automobilové dopravy, k půjčení osobního vozu potřebujete sice jen český řidičský průkaz, ale lepší bude, když se vybavíte i mezinárodním průkazem. Stav většiny silnic včetně těch v hlavním městě je špatný. Některá místa jsou navíc přístupná jen vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Půjčovny aut včetně terénních vozů nebo motocyklů jsou ve všech větších městech, nejvíce jich však je v San José. Většina obyvatel nevlastní auto, takže veřejná doprava je v zemi velmi rozvinutá. Hlavním dopravním uzlem je San José, odkud vyjíždějí autobusy do většiny částí země. Systém může být chaotický a autobusy nepříliš komfortní, zato jsou neuvěřitelně levné. Pokud tedy zvolíte tuto dopravu, procestujete celou Kostariku bez problémů a za směšný peníz. Autobusy, které obsluhují hlavní turistické lokality, jsou navíc většinou vysoce kvalitní. Po Kostarice se můžete pohybovat také taxíkem, protože hodně taxikářů se za malý poplatek nechá najmout i na dlouhou cestu. Taxi si můžete pronajmout na celý den, půlden či hodinu. Standardní poplatek za jízdu taxíkem mezi letištěm a centrem San José je 10 USD. Železniční síť v Kostarice byla téměř kompletně zničena při velkém zemětřesení v roce 1991. Je proto nepravděpodobné, že bude v nejbližších letech opět zprovozněna. Pro cestování po Kostarice můžete využít i hustou leteckou síť, protože domácích aerolinky (SANSA a Travelair) létají do všech turistických koutů země. Čas je minus sedm hodin.

NEBEZPEČÍ
Vysoká kriminalita je průvodním jevem především v centru San José. Doporučuje se uschovat pas a další cenné věci včetně letenek v hotelovém trezoru a cestovat pouze s fotokopií pasu. Na cestách je dobré mít jen minimum financí. Dále se doporučuje nenosit šperky, pečlivě si hlídat důležité věci, například fotoaparáty, parkovat jen na hlídaném parkovišti a v autě nikdy nenechávat žádné drobnosti. Nedoporučuje se brát stopaře. Jakýkoliv styk s drogou je přísně postihován.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* Bez problémů se tu pochopitelně domluvíte španělsky, ale i angličtina je běžná. Zvláště pak v oblastech turistického ruchu (únor 2000).
* Obyvatelé Kostariky se většinou zdraví potřesením rukou, rádi dostávají dárky. Odívání by mělo být střídmější, rozhodně nedoporučujeme příliš odvážné plavky na plážích, do města by zase cestovatel měl vyrazit minimálně v šortkách (únor 2000).
* Cizinci platí při vstupu do národních parků, rezervací, na soukromé, klubové pláže poplatek na osobu od 5 do 20 dolarů (únor 2000).
* Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte ručně vyřezávané sošky s dobovou tématikou, předměty ze dřeva nebo kůže, keramiku nebo zlato, dávejte pozor na to, od koho a za kolik kupujete (únor 2000).
* Spropitné by mělo činit zhruba deset procent z účtované ceny. Počítejte však s tím, že vám bude k účtu automaticky připočítána taxa za obsluhu (únor 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *