Ekvádorská republika
Zdroj BongoBongo.cz



Ekvádorská republika
Rozloha: 283 560 km2
Počet obyvatel: 11,3 milionu
Hlavní město: Quito
(1,1 milionu obyvatel)
Úřední řeč: španělština, kečuánština
Náboženství: křesťanství
Měna: Dolar (USD) =
100 centů


HISTORIE
Po obsazení Španěly ve dvacátých letech 16. století bylo toto území španělskou kolonií, poté součástí místokrálovství Peru a místokrálovství Nová Granada. Když došlo ke svržení španělské nadvlády počátkem 19. století, stala se země součástí republiky Velká Kolumbie a v roce 1830 byla vyhlášena nezávislost. Ve 2. světové válce došlo pouze k přerušení styků s Itálií, Japonskem a Německem. Po válce docházelo k častému střídání vlád.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Vyžaduje se cestovní pas s platností minimálně šest měsíců, vízum do devadesáti dnů pobytu není zapotřebí. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat. Turistická víza jsou udělována automaticky při vstupu do země, až do devadesáti dnů pobytu. Přihlašovací povinnost u turistických víz není. Turistická víza nad 90 dnů jsou udělována rovněž na hraničních přechodech. Při opuštění země leteckou cestou je potřeba uhradit letištní poplatek ve výši 25 USD. Při použití vnitrostátních leteckých linek se platí 2 USD jako letištní poplatek při všech cestách po Ecuadoru. Pro pobytová a pracovní rezidentní víza jsou v platnosti jiné předpisy uvedené detailně v Souhrnné teritoriální informaci na rok 1998. Veškeré celní předpisy jsou upraveny celním sazebníkem /Regimen Legal Aduanero/, který je průběžně aktualizován. Cestovatelé smějí do teritoria vstoupit bez problému s veškerými věcmi osobní potřeby do výše dvou zavazadel na osobu a s celním kvantitativním omezením podle běžné praxe na některé výrobky, jako jsou cigarety, lihoviny, víno apod. Další zavazadla jsou obvykle proclívána. Prokazování způsobu nabytí finančních prostředků ani povinná směna valut nejsou vyžadovány. Do země lze přivézt jakékoliv množství finančních prostředků do 10000 USD bez omezení, nad USD 10000 je třeba vyplnit daňovou deklaraci pro statistické účely. V případě investičních prostředků pro podnikání v zemi se vyžaduje registrace u centrální banky Banco Central del Ecuador. Vývoz exotické flóry a fauny z Ecuadoru je přísně zakázán a kontrolován. Nejbližší zastupitelský úřad je v Polsku a sídlí na adrese 02-516 Warsaw, ul. Rejtana 15, tel: 488196, fax: 488196. V ČR je konzulát, a to v ulici Politických vězňů 11, Praha 1, Kovosvit, Agencia Praha, tel: 24212840, 24006202-5, fax: 24006206.

KDY A JAK
Navštívit Ekvádor můžete v kterékoliv roční období, i když obecně platí, že do některých oblastí je lepší se vydávat pouze v určitých částech roku. V období působení legendárního El Niňa jsou obvykle zničeny velké části silnic a železnic, takže se některé oblasti země stávají téměř nedostupné. Pokud se chystáte navštívit Galapágy, najdete tu teplé, ale deštivé počasí, a to od ledna do dubna. Toto období je nejvhodnější pro potápění, které se těší velkému zájmu. Zbytek roku je poněkud chladnější s teplotou vody okolo 20 °C. Pobřeží a pevnina mají stejný ráz, pláže jsou nejvíce zaplněny od ledna do května, kdy mají školy prázdniny. Během června, července a srpna počet návštěvníků pomalu klesá, protože teploty začínají klesat. Nejlepší dobou pro návštěvu hor se jeví období mezi červnem a srpnem, což je také doba nejvhodnější pro pěší turistiku i horolezectví, přestože jde o nejmokřejší měsíce roku. Časem vhodným pro provozování pěší turistiky je období od konce srpna do února, kdy tu panuje relativně suché počasí. Ekvádor má dvě mezinárodní letiště. Jedno z nich, Mariscal Sucre, je od hlavního města Quita vzdálené téměř deset kilometrů a létají sem přímé linky z Evropy, například z Londýna. Let trvá necelých sedmnáct hodin. Do země se dá dostat i po moři, byť velmi omezeně. Cesta je přitom neúměrně dlouhá, trvá téměř tři týdny. Po souši můžete do Ekvádoru přijet hlavně z Kolumbie, z Peru je tato možnost velmi okleštěná. Mimo oficiální hraniční přechody je také kvůli dřívějšímu ozbrojenému konfliktu cesta mezi těmito dvěma státy relativně nebezpečná.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
V zemi působí Honorární konzulát ČR se sídlem na adrese: CONSULADO HONORARIO DE LA REPÚBLICA CHECA, Av. Tercera 520 y Calle Cuarta, Los Ceibos Guayaquil, tel.: 00593/4/354613, 353191, 353904, fax: 00593/4/353190, úřední hodiny pondělí až pátek od 9 do 12 hodin. Důležitá telefonní čísla: Červený kříž - ambulance 131, krev 582480, 582481, hasiči 102, policie 101.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Existují státní a soukromá zdravotnická zařízení s velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Pro poskytnutí první pomoci a následnou lékařskou péči a ošetření je nutné mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož veškeré léčebné úkony se hradí okamžitě, a to ve státních i soukromých zařízeních, bez ohledu na to, zda jde o ecuadorského nebo cizího státního příslušníka. Do Ecuadoru není vyžadováno zvláštní očkování, nicméně doporučujeme informovat se u lékařů. Také je doporučováno očkování proti tyfu a hepatitidě. Pro cestovatele do tropických oblastí země je vhodné očkování proti žluté zimnici a vybavení antimalariky, což nabývá na naléhavosti zejména v poslední době. V Ekvádoru totiž čas od času propuká ničivá epidemie malárie a horečky dengue. Poslední zahubila několik desítek lidí a postihla přes čtrnáct tisíc lidí. Ecuador je rozvojová země ležící na rovníku, kde turista nalezne jak přímořskou krajinu tak krásné pohoří Andy. Není tu ale dostatečně vybudována infrastruktura pro rozvoj cestovního ruchu. Cestovatelé proto musí počítat ve většině případů pouze se základní úrovní služeb při přepravě a v hotelové infrastruktuře. Hotely jsou především ve velkých městech, v odlehlejších oblastech země je možnost zajištění kvalitnějšího ubytování velký problém. Vzhledem k malému počtu hotelů je dobré zamluvit si pokoj alespoň jeden týden předem. Ceny pokojů jsou přijatelné. V Ekvádoru existuje omezený počet kempů, informace vám podají turistické kanceláře v Quitu. Na Galapágách jsou dvě kempovací místa. Ekvádor má výbornou kuchyni, ale stravování je stejně omezené jako ubytování v hotelu. Mezi speciality patří například llapindachos (palačinky s bramborovou kaší a sýrem). Restaurace, byť je tu příliš nepotkáte, jsou s obsluhou. Existují i přijatelné café-bary. Pije se v nich výborné pivo a mezinárodní alkoholické i nealkoholické nápoje, které jsou však neuvěřitelně drahé. Prodává se tu i skvělé chilské víno, rovněž velmi drahé. Národní nealkoholický nápoj se jmenuje Naranjilla a je to výtečný čerstvý džus s chutí mezi citrusem a broskví. Nejoblíbenějším místním tvrdým nápojem je Paico z čerstvého citrónu. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky, především v lepších podnicích. Nejlepším místem pro směnu peněz jsou banky a oficiální směnárny, v nichž však musíte počítat s vyšším poplatkem. Platit můžete bez problémů i dolary, které lidé mnohdy přijímají raději než místní měnu. Platební karty je možné využít pouze ve velkých hotelech a luxusních restauracích, nebo v hrstce zdejších bankomatů. Elektrické napětí je 110 V, 60 Hz.

DOPRAVA, ČAS
V případě cesty motorovým vozidlem je potřeba technický průkaz a řidičský mezinárodní průkaz. Čeští občané vstupující do země si obvykle zapůjčí vůz v místních půjčovnách, které mají veškeré dokumenty k dispozici včetně pojistek, vyžaduje se pouze mezinárodní řidičský průkaz. V Ekvádoru je řada půjčoven včetně renomovaných mezinárodních společností. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je katastrofální také díky fenoménu El Nino, který zpustošil většinu komunikací a mostů, které zůstaly bez opravy. Dopravní značení na silnicích neexistuje, řidiči nerespektují dopravní předpisy. Silnice s pevným povrchem existují mezi metropolí Quitem a městy Guayaquil, Latacunga, Ambato a Riobamba. Autobusy spojují všechna hlavní města země. Na lince mezi Quitem,Guayaquilem a většími městy je třeba předběžná rezervace. Autobusy jsou poměrně levným způsobem dopravy, ale nebezpečným, obzvláště v noci. Chaos na silnicích je obrovský a cestovatelé se navíc mohou stát obětí zločinu. Nejčastěji je čeká okradení, ale už se v autobusu přihodily i loupeže, únosy či znásilnění. Ve všech dopravních prostředcích je proto třeba dávat velký pozor. Železniční doprava je v Ekvádoru pomalá, ale často nezapomenutelná. Například trasa mezi městy Quito a Guayaquil nabízí úžasné pohledy, protože lokálka se šplhá horami k nejvyšším místům a krásným panoramatům. Děti do tří let jedou zdarma, děti od jedenácti let za polovic. V Amazonii existuje několik splavných řek, jejichž využití však naráží na to, že je tato oblast pro cestovatele často uzavřená kvůli sporům s Peru. Vydlabané kánoe jsou častým dopravním prostředkem v oblastech velmi chudých na silnice - v džunglích i severozápadních pobřežních regionech. Městskou hromadnou dopravu ve městech Quito a Guayaquil zajišťují autobusy či minibusy. Letecká doprava spojuje desítky míst, letouny létají i na Galapágy. Jedná se ovšem o velmi drahý způsob dopravy. Časový rozdíl mezi Ecuadorem a ČR je v letním období plus sedm hodin, v zimním období plus šest hodin.

NEBEZPEČÍ
Doporučuje se využívat hotelové bezpečnostní schránky pro uložení cenností, cestovních dokladů a letenek a dále pořídit fotokopie dokumentů a letenek a originály podle možností uložit na bezpečném místě, nejlépe na konzulátu ČR. V případě krádeže je nutno se ihned obrátit na policii a sepsat příslušný protokolů pro likvidační řízení škody u pojišťovny. Při cestách do vnitrozemí konzultovat program s HK ČR a ponechat itinerář cesty. Hrozbou je vnitropolitická situace Ekvádoru, která zůstává nepřehledná a napjatá. Ministerstvo zahraničních věcí důrazně upozorňuje turisty, aby vzhledem k těmto skutečnostem zvážili cestu do Ekvádoru.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* V Ekvádoru je třeba pečlivě dbát na osobní hygienu. Vodu v žádném případě nepijte z ulice, ale kupujte balenou vodu s neporušeným uzávěrem. Pozor na neznámá jídla, špatné restaurace a bary. Dobrým způsobem boje proti žaludečním problémům je sklenička tvrdého pití po ránu a před usnutím (leden 2000). * Nestabilní měnu sucres v září 2000 definitivně vystřídaly americké dolary, které se staly oficiální měnou Ekvádoru. Stahování sucres i centavových mincí začalo už v dubnu 2000, ale potrvá až do března 2001. Do té doby sice budou sucres v oběhu, ale ceny už budou oficiálně jen v dolarech (září 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *