Bolivijská republika
Zdroj BongoBongo.cz



Bolivijská republika
Rozloha: 1 098 590 km2
Počet obyvatel: 8 milionů
Hlavní město: La Paz
(1,2 milionu obyvatel)
Úřední řeč: španělština, kečuánština, ajmarština
Náboženství: křesťanství
Měna: Boliviano (BOB) =
100 centavů


HISTORIE
Území Bolívie bylo po dobytí říše Inků Španěly ve druhé polovině 16. století součástí místokrálovství Peru. Země byla pojmenována na počest generála Simona Bolívara, který se počátkem 19. století stal jejím protektorem. Po zrušení Unie s Peru a dalších bojích s Chile se části území zmocnila Argentina a Brazílie. Během 1. světové války zachovala země neutrální postoj, pouze byly přerušeny styky s Německem. Za 2. světové války pod nátlakem USA vyhlásila formálně válku státům Osy. K obnovení ústavního režimu došlo teprve počátkem osmdesátých let tohoto století, kdy se vystřídaly vojenské junty a dlouhé partyzánské války.

VSTUPNÍ PODMÍNKY
Cestuje se na platní cestovní pas ČR, navíc je třeba vízum, o které cestovatelé musejí zažádat na velvyslanectví Bolívie. To se však nachází ve Vídni, Waaggasse 10 (tel.: 00431-5874675, 5866800, fax.: 00431-5866880). Kromě předmětů osobní potřeby může být dovezeno, a nebo vyvezeno bez celních poplatků přesně 200 cigaret, 50 cigár, 0,5 kg tabáku a 1 otevřená láhev alkoholu. Doporučuje se deklarovat všechny cennější předměty. Při dovozu zvířat je potřeba předložit veterinární osvědčení.

KDY A JAK
Bolívie se vyznačuje mírným počasím, ovšem s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, která je velmi studená především v horách. Nejvíce prší v období mezi listopadem a březnem, kdy je sice nejtepleji, ale cestování mohou překazit nejen rozbahněné cesty, ale i nefunkční služby kvůli neustálým záplavám. Letní sezóna navíc může být nepříjemná i díky otravnému hmyzu. Proto je lepší cestování od června do září, kdy je sice chladněji, avšak neprší. V tuto dobu také do Bolívie míří nejvíce turistů. Do Bolívie létají americké společnosti z velkých evropských měst. Z Londýna trvá cesta do La Pazu i do Santa Cruz de la Sierra 17 hodin. Variantou může být let do Miami na Floridě, odkud sem létají pravidelné linky. Vlakem se dá přijet dvakrát týdně z argentinského Buenos Aires a dvakrát měsíčně z chilského městečka Arica. Nejjednodušší silniční spojení vede po Panamerické dálnici.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
Nejbližší zastoupení ČR je v Peru: Embajada de la República Checa, Baltazar la Torre 398, San Isidro, Lima, tel: 00511-2643374, 2643381. Důležitá telefonní čísla: podrobné informace o cestování i případnou pomoc poskytuje Secretaria Nacional de Turismo, Calle Mercado 1328, Casilla 1868, La Paz, Bolivia, tel: (2) 367463, fax: (2) 374630.

NEMOCNICE, SLUŽBY
Zdravotnická péče je postačující, ale její kvalita kolísá. Zdravotnická zařízení dokonce ani v La Pazu nedisponují kvalitním zařízením pro řešení vážných zdravotních potíží, což může ohrozit například kardiaky. Většinou se vyžaduje platba v hotovosti ve značné výši, takže je nezbytné kvalitní cestovní pojištění. Před odjezdem doporučujeme vzhledem ke zdejší vysoké nadmořské výšce (La Paz se nachází 4000 metrů na mořem) konzultovat případné zdravotní problémy s lékařem. Cesta se v žádném případě nedoporučuje lidem, kteří mají nemocné srdce, plicní choroby či jiné neduhy. Všichni cestovatelé do jednoho, dokonce i ti zdraví a v dobré kondici, budou po příjezdu do Bolívie pociťovat příznaky hypoxie - nedostatečného zásobování tkání kyslíkem. Většině návštěvníků se zrychlí dýchání a stoupne jim tlak. Mnoho turistů budou trápit bolesti hlavy, špatné spaní, nechuť k jídlu, žaludeční a střevní potíže i jiné nepříjemnosti. Bolívie je velmi levnou zemí. Nenáročný cestovatel potřebuje kolem 10 USD denně, náročný turista, který chce spát v kvalitních hotelech a jíst v dobrých restauracích, zaplatí asi 40 USD denně. Bolívie má jen několik luxusních hotelů první třídy, existuje však pestrá škála levných ubytovacích možností. Několik soukromých penzionů v La Pazu,Cochabambě a Santa Cruz de la Sierra poskytuje turistům dobrý komfort za rozumnou cenu. Stejně jako v jiných zemích Jižní Ameriky je i v Bolívie nedostatek kempů. Dobrodružní cestovatelé nicméně mohou najít adekvátní nocleh za malý poplatek na soukromé parcele. V těsném okolí La Pazu se například doporučuje Mallasa, Valencia a Palca u předměstí La Florida. Bezpečný nocleh lze najít také v Chinguihue, které je od města vzdálené 10 kilometrů. Obecně se dá říci, že pokud nezvolíte vysloveně nevhodný pozemek, můžete kempovat kdekoliv. Dobré restaurace jsou především ve velkých městech, ale levné jídlo i pití můžete koupit i za jejich hranicemi. Především v horách nabízejí své služby často podniky bez licence, které ale nabízejí sortiment stejné kvality jako podniky s licencí. Bolivijská jídla jsou všeobecně dobrá. Mezi národní jídla patří empanada saltena (na nudličky nakrájené maso smíchané s pažitkou, rozinkami, bramborami, horkou omáčkou a suchary), lomo montado (smažený steak s vejci, rýží a smaženými banány) či picante de pollo (smažené kuřecí maso s rajčaty, rýží a salátem s pálivou paprikou). Pije se bolívijské pivo, které je jedním z nejlepších na kontinentu, a silná chicha ze zkvašeného obilí a kukuřice. Telefonování je možné, ale drahé. Telefonních automatů také není v zemi mnoho. Listovní zásilka jde do ČR čtyři dny, pohlednice i známky jsou ke koupi ve všech centrech turistického ruchu. Elektrické napětí je 220 V, 50 HZ, v některých místech 110 V. Potřebujete adaptér.

DOPRAVA, ČAS
K řízení automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Tuzemské i mezinárodní půjčovny fungují především v La Pazu. V Bolívii je velmi hustá silniční síť, její kvalita však není příliš dobrá, a to především kvůli neexistenci pevného povrchu. Dobré, rovné silnice bez výmolů proto najdete většinou jen mezi velkými městy. V období dešťů je navíc většina tras rozbahněná, takže se neobejdete bez vozů s pohonem všech čtyř kol. Jízda je hazard, protože zdejší řidiči často jezdí opilí, pod vlivem drog, v noci nesvítí, nedávají směrovky ani pozor na cestu, nerespektují dopravní předpisy, rychlostní limity ani stav vozovky. Autobusová doprava je velmi levná, využívají ji zejména místní. Většina dálkových autobusů jede přes noc. Pamatujte na to, že pokud jedou mimo hlavní trasy, mohou dopadnout všelijak, uvíznutím v bahně počínaje, dopravní nehodou konče. Jízdní řády neexistují, jednotlivé spoje se po zemi pohybují v intervalech i několika dnů. Ještě levnější je, když si zastavíte kamión, velmi populární způsob cestování. Řidiči zaplatíte polovinu toho, co autobus, ale cesta je značně nepohodlná. Železniční síť není v Bolívii příliš hustá. Existují dvě trasy. Východní je naprosto chaotická, ale ani západní není příliš organizovaná. Nevěřte názvům typu expres, všechny vlaky tu jsou neskutečně pomalé. Pokud přesto zvolíte tento způsob cestování, pamatujte na to, že mezi La Pazem a Cochabambou jezdí vlaky denně, ale na jiných trasách jen dvakrát týdně. Vlaky mají restaurační, ale už ne spací vozy. Na jazeře Titicaca fungují přepravní lodi, které vás odvezou na jakýkoliv ostrůvek. Letecká doprava je drahá. V La Pazu zajišťují hromadnou dopravu společnosti Trufi a Trufibus s pestře pomalovanými autobusy. Jízdné je regulované. Také taxislužba má pevné ceny, spropitné se většinou nedává. Čas je minus pět hodin.

NEBEZPEČÍ
Bolívie je relativně bezpečnou zemí, cestovatelé však musí počítat s tím, že pouliční zločiny, kapesní krádeže, vykrádání osobních automobilů i jejich zcizování, zejména pak posledních modelů terénních aut, jsou bohužel na denním pořádku. Je proto třeba neustále sledovat okolí a počítat s možností, že se stanete obětí trestného činu. Přepadení jsou problémem v některých částech La Pazu, především v centru města poblíž Calle Sagarnaga a v oblasti Cementerio. Typické přepadení probíhá tak, že zločinec vyhlédnutou oběť chytí a začne ji škrtit, zatímco ji komplic uloupí o pas, peníze, kreditní karty a vše cenné. Často je oběť odhozena doslova v bezvědomí. Cestovatelé by se proto měli vyvarovat návštěv těchto čtvrtí, zejména po 18 hodině, kdy se přihodí většina útoků. Mnohé turistky oznámily omámení drogou a znásilnění průvodci ve městě Rurrenabaque v regionu Beni. Návštěvnice by proto měly být opatrné, když vybírají tyto průvodce a nesmějí užívat žádné typy léků nebo drog z neznámých zdrojů. Upozorňujeme také na časté násilí a občanské nepokoje v regionu Chapare mezi Santa Cruz de la Sierra a Cochabambou, především v souvislosti s protinarkotickými aktivitami vládních úředníků, kteří se snaží vymítit tradiční rostlinu - koku. Běžným důsledkem vření v tomto regionu je použití slzného plynu a policejní síly proti obyvatelům. K tomu dochází i v hustě obydlené zástavbě. Pumové útoky, které jsou orientovány na soukromý majetek, se turistům obvykle vyhýbají, maximálně znepříjemňují dopravu. Přesto je však na místě ostražitost.

OSOBNÍ ZKUŠENOSTI
* Určitým problémem může být dorozumívání. Angličtina je totiž v Bolívii používaná velmi málo, a to ještě spíše ve světě obchodu. Nejjistějším dorozumívacím jazykem tak za všech okolností zůstává španělština (únor 2000).
* Bolívijci jsou národem, který velmi lpí na starých tradicích. Proto tu prakticky na každém rohu narazíte na potomky původních obyvatel ve svých typických oděvech. Tradice se ovšem projevuje i v takové věci, jakou je kouření jen ve vymezených prostorech (únor 2000).
* Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, určitě zvolte díla indiánských rukou. Dřevěné sošky, deky z lamí srsti, dobové přívěsky. Pozor při nákupu zlata (únor 2000).
* Ačkoliv je tekoucí voda většinou nezávadná, je daleko lepší kupovat balenou pitnou vodu. Před případnými žaludečními problémy je dobré se vyvarovat pravidelným požíváním trochy alkoholu, nejlépe ráno a večer (únor 2000).
* Spropitné se většinou pohybuje kolem deseti procent, navíc dalších zhruba patnáct procent vám bude automaticky připočítáno k účtu (květen 2000).


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *