Můj dům - můj zámek

ZÁMEK TOUZETIN
Jiří Škutchan

Pohled z návsi Tento zámek 8 km jihozápadně od Loun byl poprvé zmiňován jako vodní hrad roku 1228 jako už existující objekt. Během celého středověku se vlastníci velmi často měnili. Asi nejznámější mezi nimi byli Šlikové z Jáchymova. Po třicetileté válce se neudržovaný vodní hrad zřítil.
Později objekt získali Schwarzenbergové, kteří na základech vodního hradu postavili roku 1697 nynější zámek.
Budova je postavena na téměř čtvercovém renesančním půdorysu původního hradu ve velmi prostém barokním slohu, zvaném "hladové baroko". Je obklopena zahradou s dvěma rybníčky v bývalém vodním příkopu. Zbytek příkopu je zasypán zbytky hradu, ale dodnes je dobře patrný. Budova sama prodělala za posledních tři sta let jen malé konstrukční změny.


Přední
strana
V roce 1924 byl v rámci pozemkové reformy odkoupen státem. Můj děda ho koupil v roce 1933. V roce 1948 ho zkonfiskovali komunisté a byl používán jako sklad partiového textilu.Zpět jsem ho získal v r. 1991 ve velmi neuspokojivém stavu.

V posledních dnech se objevila nová myšlenka: vytvořit zde muzeum dřeva s arboretem v zahradě, s výstavou nejrůznějších druhů a využití dřeva, řemesel spojených se dřevem, dřevařského průmyslu i umění.

A to je domov pro mne i tuto databázi.

Zpět na hlavní stránku
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *